Davutoğlu gerekçeli kararı bekliyor

AKP’de Davutoğlu, Üstün ve Başçı ile birlikte kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilen Özdağ, “Hangi gerekçelerle bu kararı aldıklarını görmek istiyoruz. Bakalım Yüce Divanlık suçlarımız var mıymış” dedi

Davutoğlu gerekçeli kararı bekliyor

CİDDİGAZETE

AKP Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) oy birliğiyle alınan karar sonucunda eski Başbakan ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Davutoğlu, eski Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, eski Genel Başkan Yardımcısı Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ ile eski İstanbul Milletvekili Abdullah Başçı kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edildi.

‘İSTANBUL’DA TOPLANTI YAPACAĞIZ’

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, ihraç talebiyle disipline sevk edilen siyasetçilerden Selçuk Özdağ bundan sonra izleyecekleri yol haritasıyla ilgili, “Şu an bekliyoruz. Bizi hangi suç isnatlarıyla disipline vermişler onu görmek istiyoruz. Biz Türkiye daha iyi olsun daha özgür olsun daha zengin olsun diye pozitif eleştiri yaptık. Özeleştiri yapmalarını beklerdik. Ama öyle olmadı. Öncelikle hangi gerekçelerle bu kararı aldıklarını görmek istiyoruz. Bakalım Yüce Divanlık suçlarımız var mıymış! Sayın Davutoğlu ile de İstanbul’da bir toplantı yapacağız. Arkadaşlarımızla değerlendirmelerin ardından suç isnatlarını da gördükten sonra kamuoyunu bilgilendireceğiz” dedi.

DAVUTOĞLU İSTİFA EDER Mİ?

Selçuk Özdağ, ihraç kararı üzerine “İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna, “Biz hiçbir zaman istifayı düşünmedik” yanıtını verdi. Özdağ şöyle devam etti:
“Biz AK Parti bir gün fabrika ayarlarına döner diye düşündük. Mücadelemiz parti içi mücadeleydi. Mücadeleyi sürdüreceğiz. Bundan sonra söz de karar da AK Parti üyelerinin, AK Parti’ye gönül verenlerin, milletimizin. Onlar karar verecek. Biz yine aynı şekilde demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları mücadelesini sürdüreceğiz.”

‘SORUN ÇÖZEN PARTİ ÇÖZÜLMEYE BAŞLADI GÖRÜNÜYOR’

AKP’nin ‘vesayetçi yapılarla mücadele eden, sorun çözen bir partiyken 2013 yılından bu yana sorunların kendisini çözdüğü bir parti haline dönüştüğünü’ söyleyen Özdağ, “Bugün de artık çözülmeye başladı gibi görünüyor” dedi.

SAADET PARTİSİ’NE KATILIM SÖZ KONUSU DEĞİL’

Özdağ, ihraç kararı çıkması durumunda Saadet Partisi’ne katılabilecekleri iddiasıyla ilgili ise “Böyle bir şey söz konusu değil. Saadet Partisi’nin misyonuna, çizgisine, mücadelesine saygı duyuyoruz ama bu hiç konuşulmadı, gündeme gelmedi, gönlümüzden de geçmedi” diye konuştu.

‘PARTİ KİMLİĞİNİ HEDEF ALAN AÇIKLAMALAR KABUL EDİLEMEZ’

AKP kaynaklarından edinilen bilgiye göre kararda Davutoğlu’nun en son katıldığı televizyon programında söyledikleri etkili oldu. Davutoğlu’nun değerlendirmeleri, eleştiri sınırlarının ötesinde “AK Parti’nin kurumsal kimliğini hedef almak” olarak yorumlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Konya konuşmasında, “Kağıt üzerinde üyemiz gözüküp de gönlünü ve yolunu bizden ayırmış olanlar varsa onları ayıklamaktan çekinmemeliyiz” sözleri üzerine AKP Genel Merkezi’nde hazırlık yapıldı. Teşkilat Başkanlığınca hazırlanan dosyalar AKP MYK’sına sunularak oy birliğiyle ihraç kararı çıktı. AKPli bir yönetici, “Parti içinde eleştiri olur ama partinin kurumsal kimliğini hedef alan açıklamalara sadece AK Parti değil hiçbir parti müsaade etmez” değerlendirmesinde bulundu.

CHP: İHRAÇ PARTİ KURMAYA TEŞVİK

AKP’deki bu gelişmeleri ana muhalefet partisi de takip ediyor. CHP MYK üyesi bir siyasetçi, Davutoğlu ve ekibine dönük tutumu, “İhraç parti kurmaya teşviktir. Bu kararı alarak Davutoğlu’nu parti kurmaya teşvik ediyorlar. Bundan olumlu sonuç alacaklarını düşünüyor olabilirler ama son yıllarda uyguladıkları tüm stratejiler gibi yanlış bir strateji” yorumu yaptı. CHP’nin temel gündeminin ekonomi olduğunu ve çalışmalarının bu alanda yoğunlaşacağını anlatan siyasetçi, iktidar partisinin iç sorunlarını CHP’ye saldırarak kapatma çabasına prim vermediklerini, bundan sonra da vermeyeceklerini söyledi.

İYİ PARTİ: MÜCADELE SERT GEÇECEK

Davutoğlu’nun ihraç kararını değerlendiren bir İYİ Parti yöneticisi ise “Tayyip Bey en sonunda yapacağını en başta yaparak çok sert bir mücadele vereceğinin mesajını verdi. Parti genel başkanlığı, başbakanlık yapmış bir isme yönelik bu şekilde ihraç süreci ‘Sağlam durun sert vuracağım’ demek” yorumunu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2019, 00:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER