Davutoğlu'nu överken rezil oldu

Haber Global'de program yapan Buket Aydın, konuk ettiği Ahmet Davutoğlu'na, "Yunanistan'da bir taksi şoförü kitabınızın İngilizcesini okuyordu" dedi. Davutoğlu, kitabın İngilizce baskısı olmadığını söyledi

Davutoğlu'nu överken rezil oldu

CiddiGazete- Buket Aydın, Ahmet Davutoğlu'nun Stratejik Derinlik adlı kitabının İngilizce basımını Yunanistan'da bindiği taksici tarafından okunduğunu gördüğünü anlatırken, Davutoğlu Buket Aydın'ın sözünü keserek, kitabın İngilizce baskısı olmadığını söyledi.

"Akademik çevrelerde çok ses getiren Stratejik Derinlik adlı bir kitabınız var" diyerek söze başlayan Buket Aydın, "Çok değişik bir şey anlatmak istiyorum" diyerek Yunanistan'a gittiği sırada bindiği takside Ahmet Davutoğlu'nun kitabını gördüğünü söyledi.

Buket Aydın, "Taksiyi kullanan beyefendiye sordum. Bu kitabı mı okuyorsunuz? Tabi İngilizce çevirisiydi, Yunanca değil İngilizce. Şoför evet dedi" diyerek anısı anlattı.

Buket Aydın'ın sözünü kesen Davutoğlu ise "Yunancadır, İngilizce'ye çevirisine izin vermedim" dedi.

Kitabın Yunanca çevirisinin en çok satan kitaplar arasına girdiğini söyleyen Davutoğlu "Stratejik Derinlik'in 12 dile çevirisi yapıldı. İngilizce çevirisini o sırada devlet görevlisi olduğum için ki çok sayıda yayınevi talip olduğu halde izin vermedim. Birçok ülke ile ilgili analiz var çünkü orada. Ama bu sene Japoncaya da çevrildi ve 20 yıl sonra Japonya'da da yayınlandı, geniş yankı buldu. Rusça, Arapça, Yunanca, Bulgarca, Sırpça, Macarca ve birçok dile çevrildi" diyerek Buket Aydın'ı düzeltti.

Buket Aydın kitabın kapağının İngilizce olduğunu, ısrarla öyle hatırladığını söyledi. Aydın daha sonra sözlerine, "Dış ilişkilerde teoride başarılı olup da teoride olamama durumu yaşandı sanki. Bu da sanki size mal edildi" diye anlaşılması zor bir cümleyle devam etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2021, 12:16
YORUM EKLE