DEVA Partisi’nde erken seçim hazırlığı

Seçime girebilmek için seçimden en az 6 ay önce olağan büyük kongreyi yapma şartını göz önünde bulunduran DEVA Partisi, erken seçim ihtimaline karşı kongre tarihini öne çekti

DEVA Partisi’nde erken seçim hazırlığı

CiddiGazete- Ali Babacan'ın liderliğinde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi), 1. Olağan Kongresi'ni 29 Aralık Salı günü gerçekleştirecek.

Coronavirüs tedbirlere kapsamında hafta içinde yapılacak kongreye sadece parti yöneticileri ve delegeler katılabilecek.

9 Mart'ta kurulan DEVA Partisi, seçime girme yeterliliği sağlamak için teşkilatlanma sürecini tamamladı. Siyasi Partiler Yasası uyarınca bir siyasi partinin seçime girebilmesi için 81 ilin en az yarısında teşkilatlanması ve seçimlerden en az 6 ay önce, seçilmiş delegelerle olağan büyük kongresini gerçekleştirmesi gerekiyor.

HAZIRLIKSIZ YAKALANMAK İSTEMİYOR

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre, yaklaşık 2 ayda 43 il kongresini yaparak teşkilatlanma şartını sağlayan DEVA Partisi, yılbaşından önce büyük kongre kararı aldı.

Partinin tüm illerde teşkilatlanmayı beklemeden büyük kongre kararı almasının altında ise olası bir erken seçime hazırlıksız yakalanmama hesabı yatıyor. DEVA Partisi, 1. Olağan Kongresi'ni yaptıktan sonra Haziran ayı sonunda genel seçimlere girme yeterliliğini sağlamış olacak.

TEŞKİLATLANMA ÇALIŞMALARI KONGREDEN SONRA

Genel Başkan Ali Babacan'ın tek aday olması beklenen 1. Olağan Büyük Kongre'de partinin 600 delegesi, 50 üyeli Genel Merkez Yönetim Kurulu (GMYK) ve Genel Merkez Disiplin Kurulu üyelerini belirleyecek.

Coronavirüs salgını nedeniyle DEVA Partisi de, CHP, İyi Parti ve Gelecek Partisi gibi kongresini seyircisiz yapacak. Salgın nedeniyle sokağa çıkma yasağı olması nedeniyle kongrenin hafta içinde yapılması kararlaştırıldı.

Parti yönetimi, büyük kongrenin ardından başta Ankara, İstanbul, İzmir olmak üzere diğer illerde teşkilatlanma çalışmalarını sürdürecek.

ÜYE PROFİLİ ARAŞTIRMASI

Öte yandan kamuoyu araştırmalarında oy oranı yüzde 2-3 civarında görünen DEVA Partisi, üye profili araştırması yaptı.

DEVA Partisi üyelerine yönelik yapılan anket çalışmasına göre, partiye üye olan ya da gönüllü çalışmak isteyenlerin yüzde 32'si geçmişte AKP seçmeni olduğunu belirtirken, yüzde 20'si CHP, yüzde 10'u ise MHP, İyi Parti ve HDP'ye oy verdiğini ifade etti. Yüzde 18'i ise "hiçbirisi" cevabını verdi.

Partiye oy verenlerin büyük bölümünü ise 45 yaş altı oluşturuyor.

‘MERKEZDE BİR TÜRKİYE PARTİSİ’

DEVA Partili üst düzey bir yönetici, "merkezde bir Türkiye Partisi" hedefiyle kurulduğunu belirterek, üye profiline bakıldığında bu amaca uygun yol alındığı görüşünü dile getirdi:

"Biz merkezde Türkiye partisi olmak istiyoruz demiştik. Şimdiye kadar bu mesaj alınmış. Partimize Türkiye'nin her mahallesinden her siyasi eğilimden, hem de siyasete sıcak durmayan yüzde 18 gibi bir kesimden geliş var. Bu çok kıymetli bir tablo, ama bizim sorumluğumuzu da artıran bir tablo. Çünkü bu, MHP'ye, HDP'ye oy vermiş insanı aynı siyasi çatı altında buluşturup, nasıl bir Türkiye hedefinde ortaklaşabilir ve birlikte çalışabiliriz, mesajıdır."

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 06:55
YORUM EKLE