DEVA Partisi’nden Gül açıklaması

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için ismi gündeme gelen Abdullah Gül’e destek verip vermeyeceklerine ilişkin soruyu Ali Babacan’ın başdanışmanı Hasan Karal cevapladı

DEVA Partisi’nden Gül açıklaması

CiddiGazete- Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın başdanışmanı Hasan Karal, muhalefetin ortak cumhurbaşkanı adayı olabileceği konuşulan Abdullah Gül’e destek verip vermeyecekleri ile ilgili soruya cevap verdi.

TV5’te Muhammed Vefa ve Bünyamin Güler’in sunduğu Ankara Bürosu programına konuk olan Karal, gündeme dair soruları cevapladı.

ERKEN SEÇİM

Hasan Karal erken seçim ile ilgili soruya şu cevabı verdi:

"Erken seçim kararını verecek olanlar bizler değiliz. Seçim kararı verecek olanlar iktidarda bulananlardır. Son 15 yıla baktığımızda erken seçim kararlarını Devlet Bahçeli’nin verdiğini biliyoruz. Bu sefer kararları kim verir bilmem. Benim şahsi düşüncem; Türkiye’nin ekonomik ve sosyal şartlarda 2023 yılına kadar taşıyacak durumda olmadığını düşünüyorum. 2021 yılında bir erken seçim milletimizin kapısını çalabilir. Türkiye çok ağır bir ekonomik buhrana doğru gidiyor."

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için ismi sürekli gündeme gelen Abdullah Gül’ü destekleyip desteklemeyecekleriyle ilgili soruya da Karal, "Ben önümüzdeki seçimin partiler ve kişilerden çok sistem üzerinden icra edileceğini düşünüyorum. Türkiye’de başkanlık sistemi taraftarları ve güçlendirilmiş parlamenter sistemi arzulayanlar arasında bu seçimlerin olacağını düşünüyorum. Elbette burada partiler ve şahıslar çok önemli. Her partinin genel başkanı doğal olarak en potansiyel aday o olur. Niye ülkeyi yönetmek için parti kurulur. O partilerin başkanı da yönetim mekanizmalarında etkin rol almak için partilerin başındadır. Dolaysıyla partiler ve liderleri burada etkili rol oynayacaktır ama bir sistem tartışmasına dönecek. Sistem masaya yatırılacak. Başkanlık sistemi takdir edilen bir sistem mi yoksa değiştirilmesi gereken bir sistem mi tartışması yapılacak."

MAHİR ÜNAL’IN AÇIKLAMASI

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'ın "Ali Babacan'ın oy diyebileceğimiz bir oy oranları söz konusu değil" açıklamasına sert tepki gösteren Karal, çok talihsiz bir açıklama olduğuna dikkat çekerek, "AK Parti’nin kuruluş yıllarını ona hatırlatmak isterim. Kimin ne zaman hangi başarıyı ortaya koyacağını bizzat millet tescilleyecek. Millet karar verecek. Millet bize oy vermeyecek ise niye ana akım medyada biz konu oluyoruz. O televizyon kanallarına çıkmamız engelleniyor. Bu arkadaşın öncülük ettiği ekip, hangi televizyon kanalına kimin çıkacağını belirlediği için bizden kimsenin çıkmasına izin vermiyorlar. Bizden çekinmiyorsanız bırakın herkes rahat rahat konuşsun. Herkes siyaset yapsın, millet herkesi dinlesin. Niye çekiniyorsun? Partimizde görev almak isteyen arkadaşlara niye baskı yapıyorsunuz" diye konuştu.

"SİYASİ PARTİLERİN SONUNU GETİREN KİBİRDİR"

Mahir Ünal’a yönelik eleştirilerini sürdüren Karal şunları söyledi:

"Biz milletin dolduğunu çok iyi biliyoruz. Millet öyle baskılanmış ki fikrini bile özgür bir şekilde ifade edemiyor. Türkiye’de şu an yüzde 18’lik bir kararsız kesim var. Seçimin sonucu belirleyecek olan kararsız kesim olacak. İstanbul seçimleri öncesi bu beyefendi ve etrafındakilerin bazılarının sözleri aynıydı. İstanbul seçimlerinde de bu kafa, bu anlayış, bu zihniyet kendi partisinin ne hallere düşürdü onu da milletimiz gördü. Bu milleti küçük görme, ‘Bu partilerden bir şey olmaz’, ‘Kimse oy vermez’ gibi kibirli anlayış, hakir anlayış, üstün görme anlayışı bazı siyasi partilerin karşı karşıya kaldığı en büyük beladır. En büyük musibettir. Milletin iradesiyle kesinlikle alay geçilmez, kafa bulunmaz. Siyasi partilerin sonunu getiren kibirdir. Kibir insanı da bitirir."

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2020, 10:34
YORUM EKLE