Dışişleri'nden ateşkes açıklaması

Azerbaycan ile Ermenistan arasında ilan edilen ateşkesle ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Azerbaycan, Ermenistan’a işgal ettiği topraklardan çekilmesi için son kez fırsat vermiştir" denildi

Dışişleri'nden ateşkes açıklaması

CiddiGazete- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan arasında bugün yerel saatle 12.00’de yürürlüğe girmek üzere, cephe hattında ateşkes ilan edildiği belirtildi.

27 Eylül’de başlayan silahlı çatışmalarda, Azerbaycan’ın yaklaşık 30 yıldır işgal altında olan topraklarını kendi imkanları ve özgüveniyle geri alabileceğini Ermenistan ve tüm dünyaya gösterdiği belirtilerek, "Bu süreçte, tüm dünyadan insani saiklerle ateşkes talepleri gelmiştir. Azerbaycan da son kez Ermenistan'a işgal ettiği topraklardan çekilmesi için bir fırsat vermiştir.

İnsani gerekçelerle esirlerin ve cenazelerin değişimi amacıyla ilan edildiği belirtilen ateşkes önemli bir ilk adım olmakla birlikte kalıcı çözümün yerine geçmeyecektir. Türkiye başından beri ancak Azerbaycan'ın evet diyeceği çözümleri destekleyeceğini vurgulamıştır. Bu anlayışla sahada ve masada Can Azerbaycan'ın yanında olmaya devam edecektir" denildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2020, 13:33
YORUM EKLE