banner445

'e-Devlet'te yerel seçim mesaisi

Belediye başkanı, il genel meclisi ve belediye meclisi üyesi ile muhtar adaylarından 700’ü ilk gün e-Devlet’ten sabıka kaydı aldı

'e-Devlet'te yerel seçim mesaisi

Adalet Bakanlığının belediye başkanı, il genel meclisi ve belediye meclisi üyesi ile muhtar adaylarının almaları gereken sabıka kayıtlarına "e-Devlet"ten erişmelerine yönelik başlattığı uygulamanın ilk gününde 700 işlem yapıldı.

31 Mart 2019'da yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri'nde aday olacakların, önceki dönemlerde adliyelerdeki ilgili birimlerden aldıkları adli sicil kayıtları, Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün çalışmasıyla "e-Devlet"e taşındı.

Yeni uygulama, seçimlerde belediye başkanlığı, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeliği ile muhtarlık için aday olacakların ilgisini çekti.

Uygulamanın ilk gününde yerel seçimlerde aday olmayı düşünen 700 kişi, "e-Devlet" üzerinden adli sicil kaydı aldı.

İŞLEMLER NASIL YAPILIYOR?

Adli sicil kaydına ulaşmak isteyenler, "e-Devlet"e giriş yaptıktan sonra Adalet Bakanlığının sunduğu hizmetler bölümünde yer alan "Adli Sicil Kaydı Sorgulama" alanında gerekli yerleri dolduruluyor.

Belgenin neden verileceğinin belirtildiği bölümde "belediye başkanı adaylığı", "belediye meclisi adaylığı", "il genel meclisi adaylığı" ile "muhtar adaylığı" bölümlerinden ilgili alan işaretleniyor. Adaylar, gerekli yerleri doldurduktan sonra elektronik ortamda sabıka kaydına erişilebiliyor. (aa.com)

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 14:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner84