‘Ekümenik’ ifadesine soru önergesi

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın Rum Partikhanesi için kullandığı “Ekümenik” ifadesini TBMM’ye taşıdı

‘Ekümenik’ ifadesine soru önergesi

CİDDİGAZETE

Lozan Barış Antlaşması hükümlerine aykırı olarak Binali Yıldırım’ın Fener Rum Patrikhanesi’ni “ekümenik” olarak tanımlaması skandala yol açmıştı. İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, konuyu TBMM’ye taşıdı.

Bahşi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

İşte Feridun Bahşi’nin Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi:

Ekümeniklik, Fener Rum Patrikhanesi’nin muhtar ve eşit ortodoks kiliseleri arasında onursal önceliğidir. Fener Rum Patrikhanesi bu unvanı ile Ortodoks kiliselerinin birliğini gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Lozan Antlaşması’yla hukuki ve siyasi konumu kaldırılan bu unvanı Türkiye Cumhuriyeti tanımamaktadır.

Ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Binali Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti’nin tanımadığı bu unvanı kullanarak, İstanbul Başpiskoposu Patrik Bartholomeos’un isim gününü kutlamıştır.

Buna göre;

1- Türkiye Cumhuriyeti’nde bakanlık, başbakanlık, TBMM Başkanlığı yapmış birinin bu skandal ifadeyi kullanmasını nasıl karşılıyorsunuz?

2- Türk milletinin kırmızı çizgilerinden biri olan Lozan Antlaşmasına aykırı bu ifadeyle İstanbul seçimleri öncesi kimlere mesaj gönderilmek istenmektedir.

YORUM EKLE