Enflasyonu 'beklentiler' tetiklemiş!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun bu rakamlara gelmesindeki en önemli etkenin "beklentiler" olduğunu söyleyerek, "Şimdi hedefimiz enflasyonun ana sebeplerinden biri olan beklentileri düzeltmektir" dedi

Enflasyonu 'beklentiler' tetiklemiş!

CiddiGazete- Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Katılım Bankaları Birliğinin (TKBB) 21. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu.

Nebati, "Geçen yıl Aralık ayında döviz kurunda gözlemlediğimiz, piyasa gerçekliğini yansıtmayan fiyat oluşumlarını, uygulamaya aldığımız kur korumalı mevduat ile bertaraf ettik. Enflasyonun önemli belirleyicisi olan kurdaki dalgalanmaları büyük oranda dengeledik" dedi.

"ENFLASYONUN BU RAKAMLARA GELMESİNİN NEDENİ..."

Nebati, şu andaki enflasyonun bu rakamlara gelmesindeki en önemli etkenin "beklentiler" olduğunu söyleyerek "Şimdi hedefimiz enflasyonun ana sebeplerinden biri olan beklentileri düzeltmektir. El ele vererek, birlikte adımlar atarak ve yüreğimizle halledeceğiz" diye konuştu.

"Günlerdir ilgili sektör kuruluşlarıyla bire bir toplantı yapıyoruz. Rakamları önlerine koyuyoruz" diyen Nebati, "Fahiş uygulamalara net olarak karşı durduğumuzu ortaya koyuyor ve net olarak paylaşıyoruz. Bir çabamız var, çabamız enflasyonun Türkiye’nin mutlak surette kontrol altına alınması ve hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemesidir" diye konuştu.

"SADECE DEVLETİN ÇÖZEBİLECEĞİ BİR SORUN DEĞİL"

Nebati’nin açıklamalarından diğer satır başları şöyle:

- Tüm dünyada enflasyon rekor seviyelere ulaştı, 2022 yılı bu tartışmalarla geçiyor.

- Tüm dünya son 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya. Bazı ülkelerde, örneğin İspanya’da üretici fiyatları negatiflerden yüzde 40’lara erişmiş seviyede.

- Enflasyonu sadece devletin çözebileceği bir sorun olarak görmüyoruz. Günlerdir ilgili sektör kuruluşlarıyla bire bir toplantı yapıyoruz. Rakamları önlerine koyuyoruz.

- Fahiş uygulamalara net olarak karşı durduğumuzu ortaya koyuyor ve net olarak paylaşıyoruz. Bir çabamız var, çabamız enflasyonun Türkiye’nin mutlak surette kontrol altına alınması ve hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemesidir. Bunu yapacağız, bizimle birlikte olanlarla yapacağız. Bu işi başaracağız. Yanlış yapanın üstüne de gideceğiz.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2022, 14:36
YORUM EKLE