Erdoğan'dan 'Vay be' dedirten atama

Sabah Gazetesi'nin "Talancı" manşetiyle haber yaptığı Düzce depreminin en çok konuşulan müteahhidi, Cumhurbaşkanlığı'na danışman olarak atandı

Erdoğan'dan 'Vay be' dedirten atama

CiddiGazete- Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, Cumhurbaşkanı Danışmanlığına atandı. AKP’nin kuruluşunda da yer alan Hamza Cebeci'nin, Cumhurbaşkanı Danışmanlığına atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

DÜZCE DEPREMİNİN SİMGE İSMİYDİ

17 Ağustos Marmara depreminden 87 gün sonra, 12 Kasım 1999'da gerçekleşen 7,2 büyüklüğündeki Düzce depreminde 710 kişi hayatını kaybederken, 2 bin 678 kişi de yaralandı.

Bu depremde yıkılan onlarca binalardan biri olan Işık Apartmanı’nın müteahhidi ise Cumhurbaşkanı Danışmanlığına atanan Hamza Cebeci’ydi. Cebeci daha sonra Düzce Ağır Ceza Mahkemesi'nde "Tehlike doğuracak şekilde bina yaparak ölüme sebebiyet vermek" suçundan yargılandı.

Hükümete yakınlığıyla bilinen Sabah Gazetesi, 1999’da Ali Balcı ve Murat Kaya imzalı haberinde, Hamza Cebeci’yi “Talancı ailesini de vurdu” başlığıyla haber yaptı.

ERDOĞAN'IN YAKIN ARKADAŞI

Haberde, Hamza Cebeci’nin o dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan'ın yakın arkadaşı olduğu ve ailece görüştüğü ifade edildi. Ayrıca Cebeci’nin, Üsküdar'daki Cebeci konaklarından trilyonlar kazanmasıyla ve Erdoğan'ın İBB Başkanı olduğu dönemde, Boğaz manzaralı 7 dönüm araziyi dönemin parasıyla 40 milyar liraya alması ile gündeme geldiği belirtildi.

SABAH'IN HABERİNDE VAHİM İDDİALAR VAR

Sabah Gazetesi, depremde yaşananları ve Hamza Cebeci’yi haberinde şöyle anlattı:

“17 Ağustos depreminde Işık Apartmanı yıkılmadı, ancak İmar ve İskan Müdürlüğü'nden gelen uzmanlar, yüzde 60 hasar raporu verdi. Kiracılar, daireleri boşaltmaya başladılar.

Ancak Cebeci, boşalan apartmanı kısa sürede tamir ettirerek yeniden kiraya vermek için harekete geçti. Binanın sağlam olduğuna inandırmak için de annesi Havva Cebeci ile kardeşleri Hakan, Hüseyin ve Muhsin Cebeci'yi de binaya yerleştirdi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde okuyan 8 öğrenci, öğrenci yurdunun hasar görmesi üzerine kalmak için kendilerine Cebeci'nin ucuza kiraya verdiği yüzde 60 hasarlı Işık Apartmanı'nı seçtiler.

Merkez üssü Düzce olan 12 Kasım depreminde, Işık Apartmanı bu sefer enkaz haline geldi; Cebeci Ailesi ile 8 üniversite öğrencisine mezar oldu. Hamza Cebeci'nin kardeşi Hüseyin Cebeci'nin eşi Sefa Cebeci enkazın altından 105 saat sonra sağ kurtarıldı, kolu ameliyatla kesildi.”

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2020, 03:37
YORUM EKLE