Erdoğan doktorlara rest çekti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, doktorların istifa etmesiyle ilgili, "Varsın gidiyorlarsa gitsinler. Bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı buralarda istihdam ederiz" dedi

Erdoğan doktorlara rest çekti

CiddiGazete- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kadın muhtarları Beştepe'de ağırladı.

Erdoğan, yemekli toplantıda yaptığı konuşmada ücret azlığı nedeniyle geçinemeyip istifa eden doktorları hedef aldı. "Varsın gidiyorlarsa gitsinler" diyen Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

- Son zamanlarda bir şey daha çıktı. Hastanelerde şöyle oluyor, böyle oluyor vs. Bakın hatalarımız olabilir. Kardeşlerim; bu devasa şehir hastanelerini yapanlar kim? Devasa eğitim ve araştırma hastanelerini yapan kim? Adeta ülkemizde şu anda hastanesi olmayan ilimiz, ilçemiz var mı? Bunları bizzat takip eden birisiyim ben.

- "İşte efendim, doktorlar az para aldıkları için ayrılıyorlar..." Değerli kardeşlerim; samimi konuşuyorum. Dost acı söyler ama gerçeği söyler. Bu hastaneleri inşa eden biziz. Bu doktorları okutan, yetiştiren bu devlet değil mi? Soruyorum; bu devlet değil mi? Eee... Bu devlet sizi okuttu, yetiştirdi; en çok maliyeti yüksek olan da hangi birimdir? Sağlıktır. Ama şimdi "Efendim az para veriliyor." Sordum; en az alan ne alıyordur. 8-9 bin. En yüksek alan ne alıyordur; işte 25 bin civarında alıyordur.

- Buna rağmen özel sektör çok daha büyük paralar verdiği için oralara kaçıp gidiyorlarmış!

- Bakın açık konuşuyorum. Açık konuşmayı severim. Varsın gidiyorlarsa gitsinler. Bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı buralarda istihdam ederiz; bunlarla beraber bu yola devam ederiz.

- Daha da ileri gidiyorum. Yurt dışından ülkemize dönmek isteyenleri süratle buraya davet eder ve onları da ülkemizde istihdam ederiz. Buralar boş kalmaz merak etmeyin ve şu anda asistan doktorlarımızla biz bu yola devam ederiz. Çünkü buralar boş kalmayacak. Ne gerekiyorsa onu yapacağız. Doktorluk gibi aziz bir mesleği sadece paraya bina etmek, paraya onu dayamak her halde pek de insani değildir.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2022, 17:00
YORUM EKLE