‘Erdoğan neden Huber Köşkü’ne kapandı’

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "AVM'ler açılıyorsa, bir tehlike yoksa Cumhurbaşkanı neden kendini Huber Köşkü'ne kapatıyor" diye sordu

‘Erdoğan neden Huber Köşkü’ne kapandı’

CiddiGazete- Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, coronavirüs salgını sonrası normalleşme adımları kapsamında açılmaya başlanan alışveriş merkezleri (AVM) ile ilgili eleştiride bulundu.

Davutoğlu, haftalık olağan toplantısında, partisinin gündeme ilişkin değerlendirme ve önerilerini kamuoyuyla paylaştı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, normalleşme süreci üzerinden iktidarı eleştirdi ve "Bir tehlike yoksa Cumhurbaşkanı neden kendini Huber Köşkü'ne kapatıyor? Ankara'ya gidip işinizin başına dönecek kadar işlerin düzeldiğine inanmıyorsanız, neden AVM'leri açma kararı alarak milletimizin sağlığını tehdit ediyorsunuz?" dedi.

Odatv’nin haberine göre Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

"Normalleşme için vakit erkendir. Halkımız büyük zorluklara katlanarak evinde kalmayı kabullendi. Karantina kurallarına uydu. Ramazan programlarını iptal etti. Ve salgına karşı büyük mesafe kat edildi. Soruyorum aceleniz ne?

Ülkemizde hayat durmuş, bir daha durmasın, hali hazırda ödediğimiz ağır ekonomik maliyetin ötesine geçmesin diye sosyal mesafe kuralının üzerinde milletimiz titriyor ama bu iktidarın derdi liglerin yeniden başlaması veya AVM’lerin açılması. Tıpkı kof çıkan ekonomik tedbir paketinin içerisine konut kredisi koyan çapsızlık ve suiistimal gibi şimdi de birileri AVM’ler üzerinden ateşle oynuyor.

‘2 HAFTA DAHA NEDEN SABREDEMEDİNİZ?’

Cumhurbaşkanı ve çevresindeki 3-5 kişi hangi bilgi ile bu kararı aldılar? Eğer varsa bu yönde bir bilgi, veri paylaşsınlar bilelim. 2 hafta daha neden sabredemediniz? Hangi çıkar gruplarının baskısı sizi bu noktaya getirdi. Ortada bir an önce AVM’ler açılsın diye bir kampanya vardı da biz mi görmedik? Bir an önce maçlar başlasın diyen bir spor adamı, teknik direktör, oyuncu, kulüp başkanı mı var?

Gerçekten anlamak için soruyorum. Kim sizi zorladı bu erken normalleşme kararına? Hadi diyelim bir karar aldınız yine içinde bir çok çelişki var. Normalleşmeden bir gün önce yani dün Pazar günü Türkiye nüfusunun yarıdan fazlası büyükşehirlerde ve sokağa çıkma yasağı var. Yani salgın riski o boyuttaki sokağa ekmek almanın dışında çıkmanız yasak. Ertesi gün yani bugün alışveriş merkezleri açık.

Bu nasıl bir çelişkidir diye sormazlar mı? Halkımızın güzel deyişiyle; bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu? Eğer salgın riski yoksa dün neden sokağa çıkma yasağı vardı? Eğer salgın riski varsa bugün neden AVM’leri açıyorsunuz? AVM’lerin açılmasında bir mahsur yoksa TBMM neden kapalı, Camilerimiz neden kapalı? Meclisi, camileri kapalı tutup da AVM’leri açmak hangi hesap ve planlamanın ürünüdür? AVM’leri kapalı tutmayı gerektirecek bir tehlike yoksa, Cumhurbaşkanı neden kendisini Huber köşküne kapatmaya devam ediyor? Neden Ankara’ya, Külliye’ye gelip Bakanlar Kurulu’nu orada toplamıyor?

Huber Köşkü’nden çıkıp Ankara’ya gelip işinizin başında ülkeyi yönetecek kadar şartların düzelmediğine inanıyorsanız, neden AVM’leri açma kararı alarak milletimizin sağlığını tehlikeye atıyorsunuz?

Mesele spor değil. Mesele PR, PR, PR. O kadar iş yeri sahibinin faturalarına hâlâ çözüm bulamadınız. Biz sizin dertlerinize çare bulamıyoruz, o zaman açın dükkanları, kaç kişi hasta olursa olsun mu diyorsunuz?"

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2020, 14:03
YORUM EKLE