Erdoğan’dan kritik İstanbul açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul coronavirüs salgınında hemen hemen en önde gelen illerimizden bir tanesi. Ona göre adımlarımız atacağız” dedi

Erdoğan’dan kritik İstanbul açıklaması

CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışı gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da coronavirüs vakalarının artış göstermesi hakkında şunları söyledi:

“Şu an itibariyle gerçekten İstanbul coronavirüs salgınında hemen hemen en önde gelen illerimizden birtanesi. Bu mücadaleyi başta medya olmak üzere yoğun bir şekilde sürdürmemiz lazım. Maske, mesafe, hijyen... Bunlara hassasiyetle sarılmamız lazım. Toplu mekanlardan ciddi manada kaçınmak gerekiyor. Buralar virüsün seri bir şekilde yaygınlaşmasını sağlıyor. Mümkün olduğunca bu hassasiyeti gösterelim.”

YENİ TEDBİRLER GÜNDEMDE Mİ?

Erdoğan salgın konusunda yeni tedbirler alınıp alınmayacağına dair, “Sağlık Bakanımız değişik illeri dolaşıyor. Oralarda ne gibi tedbirler alacağız bunların çalışmalarını yapıyoruz. Bilim Kurulu'nda yapılan çalışmalar neticesinde ne gibi tedbirler alınacak, bunlar bize de bildirilecek, ona göre adımlarımızı da atacağız. Kararlıyız, kararlı duruşumuzu batıya göre çok daha iyi konumdayız” ifadelerini kullandı.

AZERBAYCAN’DAKİ GELİŞMELER

Azerbaycan’daki gelişmeleri değerlendiren Erdoğan, “Sayın Aliyev'in ifadesini kenara koymak mümkün değil. Eğer Rusya burada ne kadar çözüm için, barış için yer almayı düşünüyorsa, Türkiye’nin de en az Rusya kadar barış için yer alma hakkı olduğuna inanıyorum. Azerbaycan diyor ki, ‘Eğer Ermenistan Rusya'yı teklif ediyorsa biz de Türkiye'yi teklif ediyoruz. Bu barış görüşmelerinde Türkiye, Rusya ile beraber bulunmalı’ diyor. Aslında bu konuda Rusya'nın olumsuz bir yaklaşımı şu ana kadar benim kulağıma gelmedi.

Rusya'nın Türkiye ile ilgili olumsuz açıklamaları yok. Şu ana kadar biz gerek Azerbaycan-Ermenistan konusunda, gerek diğer konularda yani Suriye'de müşterek bir çalışma içerisindeyiz. Libya ile ilgili müşterek çalışmalarımız oldu.”

S-400 KONUSU

Erdoğan, Rusya’dan satın alınan S-400 füzelerinin Sinop’ta test edilmesi ile ilgili olarak, “Sinop'ta yapılıyor. Bunlar doğru. Bizim ABD'den aldığımız silahlar da var. Bunların da testlerini yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Amerika'nın bu yaklaşımı kesinlikle bizi bağlamaz. Biz elimizdeki bu tür imkanların testini yapmayacağız da neyi yapacağız? Bunu da biz kalkıp Amerika'ya soracak değiliz. Biz sadece S-400 değil, bunun dışında birçok hafif, orta, ağır silahlar... Bunların içerisinde Amerika'dan aldığımız silahlar da var. Bunların da testlerini yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.

Yunanistan'ın elinde S-300'ler var. Bırakın test etmeyi, kullanıyor. Buraya Amerika bir şey söylüyor mu? Burada özellikle Rusya'ya ait bir silah olması demek ki bu beyefendileri rahatsız ediyor. Biz kararlıyız, yolumuza da aynı şekilde devam edeceğiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2020, 00:42
YORUM EKLE