banner395
banner424

Erhan Usta'dan 49 sayfalık savunma

AKP'den daha çok belediye başkan adaylığı almaya çalıştığı için partisi tarafından kesin ihraç talebiyle Merkez Disiplin Kurulu'na sevk edilen MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, 49 sayfalık savunma verdi

Erhan Usta'dan 49 sayfalık savunma

CİDDİGAZETE

Samsun'da yaşanan "Cumhur İttifakı" tartışmalarının ardından AKP ve MHP Samsun il başkanları görevden alınırken, MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta da "kesin ihraç" talebiyle disiplin kuruluna sevk edilmişti. Erhan Usta, 49 sayfadan oluşun savunmasını Merkez Disiplin Kurulu'na verdi.

Savunmasında ittifakı zedeleyecek bir açıklamada bulunmadığını yineleyen Erhan Usta, "Disipline konu beyanımda, MHP'nin kurumsal kimliğine zarar verici bir ifadem olmadığından (tam tersine partimin menfaatini savunduğumdan) kesinlikle hak etmediğimi düşündüğüm tedbir kararına 8 Ocak 2019 tarihinde itiraz ettim" ifadelerini kullandı.

Samsun Milletvekili Usta'nın savunmasına ilişkin yaptığı basın açıklaması şöyle: "Yürütülen ittifak görüşmeleriyle ilgili olarak ittifakın varlığını ve devamını zedeyecek söz ve açıklamalarda bulunmak suretiyle bir şekilde demeç verdiğim, bu beyan ve sözlerimle parti faaliyetlerini önemli suretle aksatacak, partinin gelişmesine mani olacak ve partimin kamuoyu önündeki saygınlığına halel getirecek davranışlarda bulunduğum iddiasıyla; yerel bir gazeteye verdiğim beyanatımı içeriğini ve anlam bütünlüğünü yansıtmayacak şekilde ve bazı yerlerini cımbızlayarak sayfalarına taşıyan Sözcü Gazetesi haberi referans gösterilerek; Milliyetçi Hareket Partisi Tüzüğü'nün 78/4-c, 4-e ve 4-i maddeleri uyarınca parti üyeliğinden kesin çıkarma istemi ile tedbirli olarak Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığı'na sevk ediliğim 06/01/2019 tarihinde tarafıma tebliğ edilmiştir. Tüzüğün 73. maddesinin 8. fıkrası gereği savunmamı 7 gün içerisinde yazılı ve sözlü olarak yapmam, aksi taktirde savunma hakkımdan vazgeçmiş olacağım tarafıma ihtaren bildirilmiştir.

Bu süreçte hakikatın ortaya çıkmasına yönelik parti yönetiminin hiçbir girişimde bulunmadan, ihraç etmekle aynı hukuki sonuçları doğurarak MHP üyeliğinden gelen haklarımı, parti faaliyetlerine katılmamı ve parti unvanını kullanmamı engelleyen tedbir kararı vermesi, vicdanları derinden yaralamıştır.

Disipline konu beyanımda, MHP'nin kurumsal kimliğine zarar verici bir ifadem olmadığından (tam tersine partimin menfaatini savunduğumdan) kesinlikle hak etmediğimi düşündüğüm tedbir kararına 8 Ocak 2019 tarihinde itiraz ettim. Ayrıca, ekleriyle birlikte 49 sayfadan oluşan yazılı savunmamı, video görüntüleri ve ses kayıtlarıyla birlikte Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığı'na 11/01/2019 tarihinde (bugün) teslim etti. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER