Erkan Akçay o habere erişim engeli kararı aldırdı

Nedim Şener'in "Şeytanın Kara Kutusu" isimli kitabında ismi geçen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, o habere ikinci kez "erişim engeli" kararı aldırdı

Erkan Akçay o habere erişim engeli kararı aldırdı

CiddiGazete- Nedim Şener'in son kitabı "Şeytanın Kara Kurusu"nda, MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay'ın da ismi geçti.

Nedim Şener kitabında, FETÖ duruşmasında bir sanığın mahkeme dosyasına yansıyan sözlerini şöyle aktardı: "Erkan Akçay MHP grup başkan vekili... Bir arkadaşımızla direkt mesajla irtibatları vardı. Bizim yönlendirmemizle Meclis'te bir soru önergesi verdi başbakana cevaplaması istemiyle. Soru konusu sosyal bir ihtiyaçla ilgili okullar tatil olunca çalışan anneler çocuklarını işyerlerine götürmek zorunda kalıyor çocuk ve anne için mağduriyetlere sebep oluyor bu konuyu çözün şeklindeydi."

Şener'in kitabında yer alan bu ifadeler, gazetelere haber olarak yansıdı.

SADECE CİDDİGAZETE.COM RAHATSIZ ETTİ!

CiddiGazete.com, Nedim Şener'in kitabındaki bu paragrafı alıntılayarak haber yaptı. Erkan Akçay, isminin FETÖ'cülerle birlikte anılmasından rahatsız oldu ve konuyla ilgili hiç bir açıklama yapmadan, CiddiGazete'de yayımlanan habere erişim engeli kararı aldırdı.

Haber, CiddiGazete'nin yanısıra yüzlerce haber portalında da yer buldu. CiddiGazete.com bu kez, başka bir haber sitesinde yayımlanan aynı içerikteki haberi kopyalayıp, altına da kaynağını yazarak ikinci kez yayımladı.

Erkan Akçay, haberin kaynağı olan Nedim Şener'in "Şeytanın Kara Kutusu" isimli kitabına ve başka internet sitelerine değil de sadece kitaptaki ifadeleri aktaran ciddigazete.com'un haberine ikinci kez erişim yasağı kararı aldırdı.

Erişim Sağlayıcıları Birliği üzerinden gazetemize iletilen mahkeme kararı şöyle:

T.C. ANKARA 2. SULH CEZA HÂKİMLİĞİD. İş. No : 2020/5691 D.İş

T.C.

ANKARA

2. SULH CEZA HÂKİMLİĞİ

DEĞİŞİK İŞ KARAR

DEĞİŞİK İŞ NO: 2020/5691 D.İş

HAKİM: Hasan İSHAK 194246

KATİP: Emrah USLUER 111839

TALEP EDEN: Erkan Akçay

VEKİLİ: Av. Mehmet Azar

TALEP: Erişimin engellenmesi

TALEP TARİHİ : 14/09/2020

KARAR TARİHİ : 14/09/2020

Erişimin engellenmesini talep eden Erkan Akçay vekili Av. Mehmet Azar'ın hakimliğimize sunmuş olduğu 14/09/2020 havale tarihli dilekçe ve ekleri incelendi.

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:

Talep eden Erkan Akçay vekili Av. Mehmet Azar'ın 14/09/2020 havale tarihli dilekçesiyle,

https://www.ciddigazete.com/politika/feto-dosyasina-hangi-mhp-li-vekil-girdi-h27703.html

Adlı URL adresinde yer alan haber içeriklerinin müvekkilinin iş hayatını, özel hayatını, sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyerek kişilik haklarına önemli ölçüde zarar vermekte olduğundan bahisle içeriğe erişimin engellenmesi talebinde bulunmuştur.

5651 Sayılı Kanunun 9. Maddesi "İçeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi " başlığını taşımaktadır. Maddenin 1. Fıkrasında İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşlar, içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması hâlinde yer sağlayıcısına başvurarak uyarı yöntemi ile içeriğin yayından çıkarılmasını isteyebileceği gibi doğrudan sulh ceza hâkimine başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini de isteyebileceği düzenlenmiştir.

Dilekçe ve eklerinin incelenmesinde belirtilen Url adreslerinde yer alan yazıların içerikleri itibariyle 5651 Sayılı Yasanın 9.maddesi kapsamında talep edenin kişilik haklarını ihlal edici nitelikte olduğu anlaşılmakla, erişimin engellenmesini talep eden vekilinin istemi yerinde görülmüş ve aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.

HÜKÜM; Yukarıda açıklanan gerekçe altında;

1-Talebin KABULÜ İLE;

https://www.ciddigazete.com/politika/feto-dosyasina-hangi-mhp-li-vekil-girdi-h27703.html

URL adreslerine 5651 Sayılı Kanunun 9. Maddesi uyarınca ERİŞİMİN ENGELLENMESİNE,

2-Kararın talep edene tebliğine,

3-5651 Sayılı Yasanın 6/A-7 ve 9/5 maddeleri uyarınca; işbu kararın bir örneğinin gereği yerine getirilmek üzere UYAP üzerinden derhal ERİŞİM SAĞLAYICILARI BİRLİĞİ'NE GÖNDERİLMESİNE, (Erişim Sağlayıcıları Birliği ile UYAP arasında otomasyon mevcut olduğundan işbu karar onaylandığında elektronik ortamda gönderilecektir.)

(5651 Sayılı Yasanın 6/A-7 maddesinde belirtildiği üzere Erişim Sağlayıcıları Birliği'ne yapılan tebligat erişim sağlayıcılara yapılmış sayılır.)

Dair, itiraz üzerine dosya üzerine yapılan inceleme sonucunda kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde Hakimliğimize, yargı çevresi dışında ise o yer Sulh Ceza Hakimliğine hitaben verilecek bir dilekçe ile veya görevli katibe yapılacak şifahi beyan ile Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği nezdinde itirazı kabil olmak üzere karar verildi. 14/09/2020

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 22:16
YORUM EKLE