Erken seçim mi, zam telaşı mı?

YSK filingranlı kâğıt, oy kullanma kabini, mürekkep alımına başladı.“Erken değil mi” sorusuna “Fiyatlar artmadan stoklarımızı tamamlamak istedik” cevabını verdi

Erken seçim mi, zam telaşı mı?

CiddiGazete- Hürriyet yazarı Nuray Babacan, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçim hazırlıklarına başladığını yazdı.

Babacan’ın “YSK alışverişe çıktı” başlıklı yazısı şöyle:

“Yarının işine bugünden hazırlanma kararı alan Yüksek Seçim Kurulu, alışverişe çıktı. Ne satın alıyor derseniz; Filingranlı kâğıt, oy kullanma kabini, mürekkep...

En uzak olasılıkla 2023 Haziran ayında yapılacak olan seçimler için hazırlıklara başlayan YSK yönetiminin, “Erken değil mi?” sorusuna verdiği yanıt ilginç: “Fiyatlar artmadan stoklarımızı tamamlamak istedik.”

TBMM, ilk seçimlerde uygulanacak Seçim Yasası değişikliğini görüşmeye hazırlanırken, YSK da kendi hazırlığını yapıyor. Yaptığı tek iş kâğıt ve mürekkep stoklamak da değil. Öğrendiğimize göre, seçim verilerinin siber güvenliği konusunda yeni bir adım atıldı.

YSK, verilerin güvenli korunması ve siber saldırılara karşı sorun yaşanmaması için yıllardan beri HAVELSAN’dan danışmanlık hizmeti alıyor. Tüm veriler YSK’nın Kocatepe’deki eski binasında depolanıyor. Şimdi, verilerin yeni teknolojiyle daha güvenli hale getirilmesi için Savunma Sanayi ile protokol imzalandı. Yeni binanın alt katı özel güvenlikli bir veri koruma kalesine çevriliyor. Yedekli bir sistemle çifte koruma sağlanacak.

Herkes biliyor, seçim sonuçlarına itiraz olsa, o veriler demokrasi için altın değerinde.”

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2022, 16:15
YORUM EKLE