FETÖ'dan ceza aldı, 'Cumhur'dan aday oldu

Adana'nın Pozantı Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı'nın adayı Mustafa Çay'ın FETÖ'dan tutuklandığı, yargılama sonunda da ceza aldığı ortaya çıktı

FETÖ'dan ceza aldı, 'Cumhur'dan aday oldu

Cumhur İttifakı'nın başkan adayına FETÖ'ye yardımdan ceza...

Peki, sonra ne mi oldu? Hiç! Mustafa Çay, hala belediye başkanı olarak görev yapıyor. "FETÖ'ye yardımdan" ceza alan biri olarak, 31 Mart yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın adayı olarak sokakta ter döküyor.

"Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.

Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar."

Anayasanın 10. maddesinde böyle yazıyor. Peki, gerçekten herkes yargı önünde eşit mi?

Mahkemelerin verdiği kararlar, idarenin tutumu kişinin kim olduğuna, hangi yapıya mensup olduğuna göre değişiyor mu?

İPTAL EDİLEN ADAYLIKLAR

Türkiye 31 Mart’ta sandık başına gidecek. Partiler adaylarını seçim kurullarına bildirdikten sonra, özellikle muhalefetin gösterdiği adaylardan bazıları seçim kurulları tarafından iptal edildi. Gerekçesi ise, haklarında verilen mahkeme kararlarıydı. Partiler tarafından yapılan itirazlar da reddedildi.

Soru şu: Mahkeme kararları AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı adayları için de geçerli mi?

FETÖ’DEN TUTUKLANAN BAŞKAN

Adana’nın Pozantı ilçesinde Cumhur İttifakı, MHP’li mevcut belediye başkanı Mustafa Çay’ı aday gösterdi.

Biraz geriye gidelim...

Mustafa Çay ve kardeşi Nurettin Çay, 15 Temmuz’dan sonra haklarında yürütülen FETÖ soruşturması nedeniyle gözaltına alındılar. 5 Ağustos 2016’da da tutuklandılar. Tutuklama kararının ardından İçişleri Bakanlığı, Çay’ı belediye başkanlığı görevinden aldı.

Mustafa Çay, 8 ay tutukluluğun ardından 24 Nisan 2017’de tahliye edildi. Görülen duruşmaların sonucunda yerel mahkeme, mahkeme başkanının muhalefetine karşı Çay hakkında beraat kararı verdi. İçişleri Bakanlığı da Çay’ı görevine iade etti.

Mustafa Çay, görevine yeniden başladığı gün yaptığı açıklamada, şahsına ve Pozantı halkına kurulan kumpasların bilirkişi raporlarıyla çürütüldüğünü söyledi.

İSTİNAF MAHKEMESİ BERAAT KARARINI BOZDU VE CEZA VERDİ

Savcı ise Mustafa Çay hakkındaki beraat kararına itiraz etti. İstinaf mahkemesi olan Adana Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, dosyayı inceledikten sonra 16 Ocak 2019’da verdiği kararında Mustafa Çay hakkındaki beraat kararını bozdu ve “Silahlı terör örgütüne yardım etme” suçundan cezalandırılmasına hükmetti. Mahkeme, Çay’a önce 5 yıl, daha sonra da indirimlerle birlikte 1 yıl 13 ay hapis cezası verdi.

BELEDİYEDEN ÇIKAN “HİMMET” LİSTESİ

Mahkeme kararında Çay hakkındaki delillere de yer verildi. O delillerden en dikkat çekici olanı, Çay’ın Pozantı Belediyesi'ndeki makamında yapılan aramada ele geçirilen bir liste. Mahkeme kararında o listeyle ilgili şu ifadeler yer aldı:

"Pozantı Akçatekir Hizmeti 21 Ağustos 2015 Cuma günkü istişarede toplanan himmetin hayır’ sahipleri ibarelerinin bulunduğu A4 kağıdında aşağıdaki ibareler bulunmaktadır:

Mustafa Çay (Belediye payı) : 28.500 TL

Mustafa Çay (Kendim) : 11.000 TL

Mehmet Arısoy: 7.500 TL

İbrahim Doğan Tesisleri : 4.000 TL

Mesut Ağca : 2.000 TL

Emniyet Personeli : 2.000 TL

Cezaevi Personeli : 2.500 TL

Diğer Memur Hizmeti : 2.800 TL

Nurettin Çay : 1.000 TL (Ayrıca 1.500 TL'lik erzak)"

FETÖ’NÜN BELEDİYE İMAMIYLA FOTOĞRAF

Dosyada ayrıca FETÖ'nün Belediyeler İmamı olan Erkan Karaarslan'ın Mustafa Çay'la çekinip sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraf da delil olarak yer aldı.

ERKAN KARAARSLAN 18 OCAK'TA TUTUKLANDI

Mahkeme kayıtlarında FETÖ'nun "belediye imamı" olarak geçen Erkan Karaarslan hakkında yakalama kararı çıkartılmıştı. Ankara'da sahte kimlikle yakalanıp gözaltına alınan Karaaslan, 18 Ocak'ta tutuklanarak Sincan Cezaevi'ne gönderildi.

“SAVUNMALARINA DAİREMİZCE İTİBAR EDİLEMEYECEĞİ KANAATİNE VARILARAK...”

Mahkeme kararında şunları kaydetti:

“2015 yılı ve öncesi süreç içerisinde FETÖ/PDY örgütü tarafından toplantılarının yapıldığı Burç Misafirhanesi isimli yere toplantı zamanlarında en az 4-5 kez gittikleri, Pozantı Akçatekir hizmeti 21 Ağustos 2015 Cuma günkü istişarede toplanan himmetin hayır sahipleri ibarelerinin bulunduğu A4 kağıdında yazılı belgeden anlaşılacağı üzere, azımsanmayacak maddi yardımda bulundukları, süreç içerisinde gerek maddi olarak gerekse manevi olarak FETÖ/PDY terör örgütünü destekleyecek eylemlerde bulundukları, her iki sanığın da belirtilen süreç içerisindeki tüm eylemlerinin FETÖ/PDY terör örgütüne madde manevi yardım niteliğinde bulunduğu, savunma içeriklerine göre inkara yöneldikleri açıkça belirlenen sanıkların savunmalarına dairemizce itibar edilemeyeceği kanaatine varılarak, sanıkların silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek isteyerek yardım ettikleri anlaşıldığından, o yer Cumhuriyet Savcısının istinaf talebi yerinde görülmekle ilk derece mahkemesince verilen beraat kararlarının kaldırılarak silahlı terör örgütüne yardım etme suçundan hüküm kurulmuştur.”

SONRASI...

Mustafa Çay'ın avukatları istinaf mahkemesinin kararına itiraz ederek dosyayı Yargıtay'a taşıdı.

Adana Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, aldığı kararı İçişleri Bakanlığı'na da yazılı olarak bildirdi.

Peki, sonra ne mi oldu? Hiç!

Mustafa Çay, hala belediye başkanı olarak görev yapıyor.

"FETÖ'ye yardımdan" ceza alan biri olarak, 31 Mart yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın adayı olarak sokakta ter döküyor.

Kaynak: Odatv

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2019, 22:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner84