Formül: AKP+MHP+HDP

Siyasal veri analizi kuruluşu Polimetre, 23 Haziran'da AKP+MHP+HDP ittifakı oluşmazsa Ekrem İmamoğlu 1 milyona yakın fark atar

Formül: AKP+MHP+HDP

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri öncesinde CHP’li aday Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’u kazanacağı öngörüsünde bulunan siyasal veri analizi kuruluşu Polimetre, 23 Haziran seçimi için de kolları sıvadı.

Polimetre’nin 7 Mayıs 2019 sonrası öngörülerine göre, AKP adayının İstanbul seçimini kazanması çantada keklik görünmüyor. Polimetre’ye göre, AKP için tek yol “AKP+MHP+HDP” ittifakını kurmaktan geçiyor. Yine AKP, MHP ve HDP’nin birlikte desteğini alamazsa 23 Haziran’da yapılacak seçimi 1 milyon civarında farkla kaybetmesi kaçınılmaz görünüyor.

MHP İLE HDP AYNI SAFTA BİRLEŞİR Mİ?

PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın sekiz yıl sonra avukatlarıyla görüştürülmesi ve mesajlarının kamuoyuyla paylaşmasından sonra başlayan oyların rotası tartışması, Polimetre’nin çalışmasında önemli rol oynuyor.

Polimetre’nin kurucusu M. Günal Ölçer, “Kesin öngörülerde bulunabilmek için, HDP’nin tavrının belirginleşmesi önemlidir” derken, HDP’nin demokrasi cephesi içinde kalacağı yönünde görüşünü dile getirdi.

Polimetre’ye göre, "HDP duruşunu değiştirirse MHP’nin duruşu önem kazanır, AKP için tek yol “AKP+MHP+HDP” ittifakını kurmak, AKP, MHP ve HDP’nin ikisinin birlikte desteğini alamazsa 23 Haziran’da yapılacak seçimi 1 milyon civarında farkla kaybetmesi kaçınılmaz olacak."

"ERKEN SEÇİM İHTİMALİ DOĞABİLİR"

Polimetre, “23 Haziran’da tekrarlanacak bir İstanbul yenilgisinin merkezi yönetimin ve Cumhurbaşkanlığı sisteminin sorgulanması ve hatta AKP’nin bir erken genel seçim ile tarih sahnesinden silinmesi sonucunu da doğurabileceğini” iddia ediyor.

Kuruluş, CHP, ittifak ortakları ve bileşenlere de 23 Haziran 2019 öncesinde dikkat edilmesi gereken adımları şöyle sıralıyor:

Seçmen listelerinin sağlıklı olarak düzenlenmesini izlemeleri,

Seçmen listelerindeki yanlışlıkların düzeltilmesi için başvurmaları,

Yapılmış veya yapılacak seçmen taşımalarının belirlenip gerekli itirazların yapılması

Yeni oluşturulacak sandık kurullarının yasaya uygun olacağının denetlemeleri önemlidir.

Seçimlerde daha sonra itiraz etmek için bilerek arızalı yerler bırakılabilir (bıraktırabilinir) ve

Farkın yeteri kadar büyük olmaması durumunda, bu arızalar ileri sürülerek tekrardan seçim istenebilir.

Kaynak: T24

YORUM EKLE