HDP'den AKP'yi sevindiren karar

HDP, 31 Mart'taki yerel seçimlerde İstanbul, İzmir ve Adana'da aday çıkarmama kararı aldı. Bu durum en çok, "HDP'nin oylarına talibiz" açıklaması yapan AK Parti'yi sevindirdi

CİDDİGAZETE

HDP Sözcüsü Oluç, 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul, Adana ve İzmir'den büyükşehir belediye başkan adayı çıkarmayacaklarını söyledi. Saruhan Oluç, “HDP olarak demokrasi adına hak ve özgürlükler adına demokrasi, barış mücadelesinin güçlenmesi için kimi yerlerde fedakârlıklar yapma kararı aldık. Bu fedakarlığı şu, bu parti için değil, Türkiye’deki demokrasi mücadelesi için yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde açıklayacağız” dedi.

Belediye ve il meclislerine HDP logosu ve adaylarıyla gireceklerini anlatan Oluç, üç büyük şehirde belediye başkanlığı için aday çıkarmama kararı aldıklarını söyledi. Oluç, bu illeri İstanbul, Adana ve İzmir olarak sıraladı, “Bu 3 şehirde HDP kendi logosu ile belediye başkan adayı göstermeeycek. Demokrasi güçlerinin işaret ettiği adaylara oy verilmesi için çalışmaları sürdüreceğiz. Diğer illeri çalışmalar tamamlanınca açıklayacağız” dedi.

AK Parti MKYK üyesi ve eski milletvekili Orhan Miroğlu, "PKK terörist örgüt değildir, HDP'nin oylarına talibiz" açıklaması yapmıştı. HDP'nin kararı, en çok AK Parti'yi sevindirdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019, 20:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER