HDP Diyarbakır il başkanlığı kapatıldı

HDP İl Başkanlığı'nın parti çalışmalarına geçici olarak kapatıldığı belirtilirken, eylemdeki aileler, karara tepki gösterdi

HDP Diyarbakır il başkanlığı kapatıldı

CİDDİGAZETE

Hacire Akar, 21 Ağustos'ta kaybolan oğlu Mehmet'in (21) HDP'liler tarafından dağa kaçırıldığını söyleyip, 1 gün sonra, partinin Diyarbakır binası önünde oturma eylemi başlattı. Eylemin 3'üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akar, mahkemece ev hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup, eylemine son veren Hacire Akar, çocukları kayıp annelere çağrıda bulundu. Akar'ın çağrısıyla harekete geçen çocukları kayıp aileler, 3 Eylül'den itibaren HDP önünde oturma eylemine başladı. Eylem, 64'üncü günde de 55 aile tarafından sürdürüldü.

PARTİ ÇALIŞMALARINA ARA

Bugün HDP İl Başkanlığı'nın parti çalışmalarına geçici olarak kapatıldığını öğrenen eylemdeki aileler, karara tepki gösterdi. Parti binasının bir süre kullanılmayacağı, güvenlik görevlileri ve nöbetçi yöneticilerin dışında partililerin binaya gelmeyeceği, çalışmalarını ilçe teşkilat binalarında yapılacağı öğrenildi. İl binasının kullanılmama gerekçesinin, olası provokasyonların önüne geçmek olduğu belirtildi.

'YAKALARINI BIRAKMAYACAĞIZ'

Mardin'in Derik ilçesinden Diyarbakır'a gelen Emine- Şeyhmus Kaya çifti, İstanbul'da polis memuruyken, Muş'ta kardeşinin düğün konvoyuyla memleketine dönerken, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yol kesen PKK'lı teröristlerce kaçırılan oğulları Vedat Kaya (28) için 5 Eylül'de oturma eylemine başladı. HDP'nin il binasını kullanmama kararını değerlendiren Şeyhmus Kaya, "Bunlar buradan kaçınca peşlerini bırakacağımızı mı zannediyorlar? Onların yakasını bırakmayacağız. Bu çocuklar gelmeden, bunların yakasını bırakmıyoruz. Bunların kurtuluşu yok artık. Ölünceye kadar biz buradayız. Bunu bilsinler. Bunların yanına kar kalmayacak. Bu gelen ailelerin ahı, yanlarında kalmayacak. Sonuna kadar takip edeceğiz. Yakalarını bırakamayacağız, diğer binalara da gideceğiz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2019, 14:23
YORUM EKLE