HDP'li bakanları çabuk unuttular

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, AKP ile HDP'nin ortak kurduğu hükümette, HDP'ye verilen iki bakanlığı unutarak sert çıktı!

HDP'li bakanları çabuk unuttular

CiddiGazete- Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni'nde konuşan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, bu ülkede HDP'li bir bakana bir içişleri bakanına tahammül olmadığını dile getirdi.

Yavuz, "Bizim kırmızı çizgimiz şerefimiz, namusumuz, bağımsızlığımızın sembolü olan ay yıldızlı al bayrağımızdır. Buna selam duruyor musun? Kabul ediyor musun? Türkiye’nin toprak bütünlüğünü kabul ediyor musun? Etmiyorsun, başka bez parçaları çıkarıyorsun" dedi.

Seddar Yavuz şöyle devam etti:

"Türkiye’nin bir bölgesinde başka bir devlet kurmaya çabalıyorsun. Sonra Bu ülkede demokrasi, insan hakları yok diyorsun. Bu nasıl bir aymazlıktır, nasıl bir ihanettir bu. Terör örgütlerini ve siyasi uzantılarını bu ülkede meşru gösteren, bunlarla iş birliği yapan, bunları saz çalan çocuklar gibi gösteren gruplara sesleniyorum; bakın bunun sonu bir felaketle sonuçlanır. Bu ülkenin PKK’lı, HDP’li bir içişleri bakanına, bir milli eğitim bakanına, bir cumhurbaşkanı yardımcısına tahammülü yoktur."

Yavuz, 'Bu milletin sinir uçlarıyla oynamayın. Aklınızı başınıza alın. Dünyanın hiçbir yerinde bayrağınızı kabul etmeyen, toprak bütünlüğünüze saygı duymayan bir siyasi hareketin tırnak içinde söylüyorum, meşru olabilmesi mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

HDP'YE İKİ BAKANLIK VERİLDİ

AKP, MHP ve CHP kabul etmeyince, Ahmet Davutoğlu Başbakanlığı'nda HDP ile ortak seçim hükümeti kurdu ve HDP'li Ali Haydar Konca'yı Avrupa Birliği Bakanı, Müslüm Doğan'ı da Kalkınma Bakanı yapmıştı. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Recep Tayyip Erdoğan da AKP-HDP hükümetini onaylamıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2022, 17:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çağrı Cemiloğlu
Çağrı Cemiloğlu - 4 ay Önce

"Anayasal zorunluluk" ifadesi doğru değil. AKP ile HDP, çözüm sürecinde birlikte hareket ettikten sonra, ortak hükümette siyasal işbirliklerini sürdürdüler. Bu koalisyona MHP ve CHP bakan vermedi. Tuğrul Türkeş, MHP'den istifa ederek AKP'ye geçip "bakan" oldu.
Erdoğan'ın talimatıyla, Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlığında kurulan AKP-HDP hükümeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı. HDP'li isimler bakan oldular, AKP'lilerle birlikte mecliste "hükümet" sıralarında oturdular. Ahmet Davutoğlu o dönemde AKP'nin Erdoğan'dan sonra en yetkili kişisiydi. Davutoğlu'nun o günlerdeki tüm siyasi tasarrufları şahsına değil, "AKP"ye yazar! Bu nedenle yapılan haberdeki ifadelerin tamamı doğru. Millette balık hafızası var. Hatırlatma için ciddigazete'nin yazı işlerine teşekkür etmek gerekir.

Aaa
Aaa - 4 ay Önce

Doğru haber yapalım lütfen

Okan
Okan - 4 ay Önce

Akıllı editör o hükümet anayasal zorunlukla öyle kurulmuştu ve o hükümeti müstakbel ortak Davutoğlu kurmuştu hafızanı kaybetme lazım olur

Zafer onay
Zafer onay - 4 ay Önce

Akp hdp ortaklığı zorunluluk değildi herkes bilirki Akp içinde bölge milletvekilinin çoğu pkk destekçisidir BOP eşbaşkanı ne ise pkk AKP kardeşliği odur