HDP sine-i millet konusunda kararını verdi

HDP, TBMM çatısı altında aktif siyaseti sürdürüp sürdürmeyeceğine dair kararını verdi...

HDP sine-i millet konusunda kararını verdi

CiddiGazete

HDP'li belediye başkanlarına yönelik görevden uzaklaştırma ve yerlerine kayyum atama uygulaması HDP'ye yakın kesimler ve parti içinde "sine-i millet" tartışmasını gündeme getirdi.

HDP, TBMM çatısı altında aktif siyaseti sürdürüp sürdürmeyeceğine dair kararını ise verdi.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından 24 belediyesine kayyum atanan HDP, bugün Ankara'da toplandı. Toplantıda, kayyum raporu açıklanırken, bundan sonraki yol haritasıyla ilgili de bir deklarasyon yayınlanacak.

Toplantıda, belediyelerden ve Meclis’ten çekilme konusu masaya yatırılıyor.

ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

Toplantıda kürsüye çıkarak söz alan, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, HDP'nin Meclis'te kalacağının sinyalini verdi. Buldan, "Demokratik siyasetteki ısrarımızdan asla geri adım attıramayacaklardır" derken, "Kürt'e seçtirmem, seçse de yönettirmem anlayışına tüm topluma yerleştirmeye çalışmaktadırlar" diye belirtti.

Buldan, "Halkın emaneti onurumuzdur, teslim etmeyeceğiz" diye de ekledi.

Temelli ise "İktidar, hayalini kurduğu totaliter rejimle, bize diz çöktüreceğini sanıyor" derken, "Bu iktidardan kurtulma zamanıdır" diye ifade etti.

MADDE MADDE AÇIKLADILAR

Pervin Buldan ve Sezai Temelli, tutum belgesini de madde madde açıkladı.

Açıklanan maddelerden birinde, erken seçim çağrısında bulunuldu. Açıklamada, "Türkiye halklarının AKP-MHP sultasından kurtulması için erken seçim istiyoruz. Bu bir meydan okuma çağrısıdır. Hodri meydan. Bütün muhelefeti bu erken seçim talebinin etrafında birleşmeye ve harekete geçmeye çağrıyoruz. HDP hiçbir mücadele alanından çekilmeyecektir" denildi.

Öte yandan, toplantıya farklı siyasi partilerden de katılım oldu. Toplantıda; CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, Sırrı Süreyya Önder gibi isimler, Eğitim-Sen, SYKP, EHP, DİSK, İHD, ESP, Kaldıraç ve TİP gibi oluşumlar yer aldı.

Kaynak: Oda TV

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2019, 14:40
YORUM EKLE