İBB’nin binası Diyanet’e devredildi!

İBB’nin 12 milyon TL’ye gençlik merkezi olarak yaptırdığı binanın 23 Haziran seçimlerinden 3 gün önce bedelsiz olarak 22 yıllığına Diyanet Vakfı’na devredildiği ortaya çıktı

İBB’nin binası Diyanet’e devredildi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 1 Ağustos 2016 tarihinde ihalesini yaparak inşa ettirdiği Bahçelievler’deki binanın 23 Haziran’da yenilenen İBB Başkanlığı seçimlerinden 3 gün önce Diyanet Vakfı’na devredildiği ortaya çıktı.

İBB tarafından Bahçelievler Kocasinan Gençlik Merkezi olarak duyurulan bina kız öğrenci yurdu olarak kullanılmaya başlandı. İBB’ye ait bina 22 yılığına ücretsiz olarak Diyanet Vakfı’na verildi.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, İBB’nin açtığı ihaleyi AKP’li belediyelerin çok sayıda inşaat işini üstlenen Teknik Yapı kazandı. İBB’nin internet sitesinde “İstanbul Kız Yurdu” olarak kullanılmaya başlanan binanın tanıtımı “toplam 180 kişi kapasiteli 62 odalı öğrenci yurdu, 70 kişilik konferans salonu, çalışma odaları ve yemekhane bulunuyor” diyerek yapıldı.

AÇILIŞINI ERDOĞAN YAPTI

İBB’nin ihale bedeli 11 milyon TL olan ve Diyanet Vakfı’na devrettiği binanın açılışı, yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı seçiminden üç gün önce yapıldı. Yurdu 20 Haziran’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açtı.

'AMACI DIŞINDA KULLANILDI'

Binanın Diyanet Vakfı’na verilmesini BirGün’e değerlendiren CHP’li İBB Meclis Üyesi Seyit Ali Aydoğmuş, “Teknik Yapı tarafından yapılan ve yaklaşık 12 milyon TL harcanan binanın Diyanet Vakfı tarafından kullanılmasını doğru bulmuyoruz. Diyanet Vakfı tarafından binanın karşılıksız olarak kullanılmasını da doğru bulmuyoruz. Burası gençlik merkezi olarak inşa edildi ve o amaçla kullanılmalı. Söz konusu bina eğer yurt olacak KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) tarafından işletilerek KYK Yurdu olarak kullanılmalıydı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2019, 13:33
YORUM EKLE