Irak, Akar'ın ziyaretini iptal etti

Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye'nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki Sidakan bölgesinde düzenlediği İHA saldırısında iki Iraklı yetkilinin ve bir Irak askerinin öldürüldüğü" belirtildi

Irak, Akar'ın ziyaretini iptal etti

CiddiGazete- Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye'nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki Sidakan bölgesinde düzenlediği İHA saldırısında iki Iraklı yetkilinin ve bir Irak askerinin öldürüldüğü" belirtildi. Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın yarın Bağdat'a düzenleyeceği ziyaretin iptal edildiği duyuruldu.

Irak Dışişleri Bakanlığı, "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Erbil vilayetinde bulunan Sidakan bölgesine yönelik Türkiye'nin düzenlediği İHA saldırısında iki Iraklı yetkilinin öldürülmesini" kınadı. Bakanlık, "Türkiye'nin mütekerrir askeri ihlalleri Irak egemenliğini, uluslararası hukuku ve Birleşmiş Milletler sözleşmesini ihlal etmektedir" açıklamasında bulundu.

Açıklamada, "İki Iraklı sınır güvenlik yetkilisinin ve bir Irak askerinin öldüğü" olayın ardından Irak hükümeti, Türk Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın 13 Ağustos'ta gerçekleşmesi planlanan Bağdat ziyaretini iptal etti.

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi'ne protesto notası verileceğini duyuran Irak Dışişleri Bakanlığı, "Türkiye'nin ihlallerine karşı açık ve birden fazla seçeneğimiz bulunuyor" açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2020, 09:02
YORUM EKLE