İstanbul'da sonuç farklı çıkar!

PİAR ARAŞTIRMA, İstanbul seçimi hakkında bir değerlendirme yaptı. Buna göre, seçim sürecinin sonuna doğru hangi adayın kazanacağı fikri ağır basarsa o aday fark atacak

İstanbul'da sonuç farklı çıkar!

PİAR ARAŞTIRMA, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilip yenilenmesine karar verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin olarak bir değerlendirme yaptı. Buna göre seçim sürecinin sonuna doğru hangi adayın kazanacağı fikri ağır basarsa o aday fark atacak.

PİAR ARAŞTIRMA’nın Twitter'dan yaptığı seçim değerlendirmesi şöyle:

‘ORTAM AŞIRI DERECEDE POLİTİZE’

“Seçmen kitlesinin ölçümü için seçmenler ve ortam aşırı derecede politizedir. Bu sebeple birkaç gün geçmeden saha çalışması yapmak sağlıklı olmayacaktır. PİAR ARAŞTIRMA olarak cuma günü sahaya çıkıp ilk sonuçlarımızı önümüzdeki hafta içi açıklamayı hedefliyoruz.

Bu değerlendirmemiz herhangi bir saha sonucuna dayanmamakla birlikte PİAR analiz uzmanlarının öngörülerinin derlenmesiyle oluşturulmuştur. Araştırmalarımızın sahadan gelişiyle birlikte net veriler üzerinden de değerlendirme yapılacaktır.

Yenileme seçimlerinde CHP adayı Ekrem İmamoğlu ve AK Parti adayı Binali Yıldırım'ın avantajlarını/dezavantajlarını/yapmaları gerekenleri beşer başlıkta şöyle sıralıyoruz:

BİNALİ YILDIRIM

Binali Yıldırım'ın avantajları/dezavantajları/yapması gerekenler:

1- AK Parti seçmenlerine seçimin neden iptal edildiğini anlatması ve ikna etmesi gerekecek ki en zor olanı da ilçe seçimlerinin neden yenilenmediğini anlatmak olacaktır.

2- Kaybeden aday olarak, kazanma umudunu yaygınlaştırmanın zorlukları büyük dezavantaj olacaktır.

3- CHP ve İmamoğlu'nun mağduriyet söylemleriyle baş edebilme zorluğu oluşacaktır. (Bu üç madde dezavnatajlı olunan konular)

4- İktidar gücünün partisinde olması

5- Medya gücü (Binali Yıldırım'ın avantajlı olduğu iki konu ise budur)

EKREM İMAMOĞLU

Ekrem İmamoğlu'nun avantaj/dezavantaj ve yapması gerekenler:

1- Ekrem İmamoğlu sade bir vatandaş imajı ile seçimi kazanmıştır. Bu imajı sürdürmesi gereklidir ancak yıldızlaşan bir aday olarak hata yapma riskleri yükselmiştir.

2- 31 Mart'ta kazanacağına ihtimal verilmediği için kampanyasına müdahil olmak isteyen ortak/paydaş/rant beklentisi içinde olan kimse olmamıştır. Bu tip kişiler çoğalacağı için kampanya kontrolünü kaybetme riski büyüktür.

3- Yenileme kararına verilen toplum tepkisinden pay almak isteyen bazı partili/partisiz kişilerin aşırı ve abartılı söylemler içine girebileceği ve medyanın bu söylemeleri İmamoğlu'na mal etmesi sonucu kişisel imajın zedelenmesi büyük risktir.

4- Yenilemeye olan tepkinin İmamoğlu'nu sahiplenme boyutuna getirilmesi ve partililikten sıyrılması, çok daha büyük kitlelerin onun hakkını teslim etmek motivasyonu ile sandığa gidecek olması büyük bir avantajdır.

5- Apolitikler ve Cumhur İttifakı’nın bazı seçmenlerinin yenileme kararından sonra kötüleşen ve daha da kötüleşme ihtimali yüksek olan ekonomik gelişmelerden sonra İmamoğlu için sandığa gitme ihtimali yüksektir.

PİAR DEĞERLENDİRMESİNİN ÖZETİ

Yenileme seçimleri her iki taraf içinde riskler barındırmakla birlikte her iki tarafın da kazanma ihtimali vardır. Ancak kitle psikolojisinin Ekrem İmamoğlu lehine olduğunu söylemekte fayda görüyoruz.

Her iki tarafında kazanma ihtimali seçimlerin başa baş biteceği anlamını taşımıyor. Seçmen psikolojisini doğru yönlendiren taraf bu kez farklı kazanabilecektir. Seçimlerin sonuna doğru hangi adayın kazanacağı fikri ağır basarsa o aday 31 Mart’a oranla çok daha büyük fark yapabilir.”

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 14:52
YORUM EKLE