İstanbul Sözleşmesi'nin Meclis'te 'kabul' hikayesi

TBMM'de yapılan oylamada İstanbul Sözleşmesi'ne sadece tek AKP'li vekil "Evet" demedi. Barzani'ye desteğiyle tanınan Orhan Atalay, düğmeye yanlış bastığını söyledi ve oyunun rengini daha sonra değiştirdi

İstanbul Sözleşmesi'nin Meclis'te 'kabul' hikayesi

CiddiGazete- Muharrem Sarıkaya, Habertürk'teki yazısında İstanbul Sözleşmesi'nin TBMM'deki kabul sürecini anlattı. Sarıkaya'nın bugünkü yazısının ilgili bölümü şöyle:

2011'de TBMM’de kabul edilen, 2014'te uygulamaya konulan İstanbul Sözleşmesi’nde toplumun genel ahlak ve ananelerine ters gelen durumların olduğu 10 yıl sonra mı fark edildi?

Aslında 10 yıl geriye gittiğimizde TBMM tutanakları da bize sözleşmeyi AK Parti'nin ne denli güçlü kabul ettiğini sergiliyor.

Sadece AK Parti değil, TBMM'de o dönem bulunan partilerin tamamı Sözleşme’nin lehine konuşmuş, hatta bazıları daha ileri hükümler içermesi gerektiğine vurgu yapmış.

Hatta MHP, o dönem Grup Başkanvekili olan Mehmet Şandır aracılığıyla kadına şiddetin araştırılması için bir Komisyon kurulmasını da önermiş.

Diğer partiler de bu öneriyi desteklemiş, AK Parti ise reddetmemiş, sürece bırakmış.

Sonuçta Genel Kurul oylamasında aşağıdaki linkte de görüleceği gibi, çekimser kalan bir milletvekili dışında salonda bulunan 246 milletvekilinin tamamı kabul oyu kullanmış.

ATALAY'IN ÇEKİMSER OY GEREKÇESİ

Çekimser kalan ise aynı 10 yıl önce olduğu gibi, bu dönem de Ardahan'dan seçilip gelen AK Parti Milletvekili Orhan Atalay...

Anımsanırsa Atalay, 24 Kasım 2011'de İstanbul Sözleşmesi'nin onaylandığı oturumun ertesi günü yaptığı açıklamada, çekimser oy kullanmasının gerekçesini TBMM'de yeni olduğu için yanlış tuşa basmış olmaya bağlamış ve "Acemilikten oldu..." demişti.

Tutanakta çekimser oyunu da "kabul" düzeltmesi yoluna giderek, 246 oyu 247'ye çevirmişti.

AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay'ı dün arayıp o gün oylamada ve sonrasında evde yaşadıklarına yönelik şu soruyu yönelttim:

"Çekimser oyu verip akşam eve gittiğinizde eşiniz Nevin Hanım ne tepki vermişti?"

Samimiyetle o gün yaşadıklarını anlattı, milletvekilliğinin ilk dönemi olduğunu anımsatıp Sözleşme ile ilgili olarak düşüncelerini dile getirdi:

"O gün de bugün de Sözleşme’nin %95’inin altına imza koyarım. Feminist bir duruşu var Sözleşme’nin, beni o gün tercüme dili ile bu duruşu rahatsız etmişti. Ama daha çok tercümeden kaynaklanan didaktik dilinden hoşlanmamıştım."

EŞİM GEREKÇEMİ SORDU

Sözleşmenin, bundan dolayı çekimser kullandığını belirtti, ardından çevreden gelen telkinler sonucu oyunu değiştirdiğini de anımsattı.

Atalay, ardından sözü oylamadan sonra eve gittiğinde karşılaştığı duruma getirdi:

"Eşim eve gidince neden çekimser verdiğimi sordu. Ben de kendisine size de söylediğim düşüncemi açıkladım. Dilinden hoşlanmadığımı, tercüme diliyle didaktik bulduğumu söyledim. O da baktı ve bana hak verdi..."

O gün de bugün de kadına şiddetin sadece yasa ve Sözleşme ile değil, toplumsal gerçekleri de göz önünde tutularak çözülmesi gerektiğine ilişkin görüşünü koruduğunu belirtti.

SORUN SÖZLEŞMEDE DEĞİL YAZIM DİLİNDE

"Sözleşme’ye umut bağlamış bir tutum sergiliyoruz, bu yanlış" deyip ekledi:

"Son 10 yıldır Sözleşme yürürlükte, ne geldiği için kadına şiddet kalktı, ne de çekilme kararı ile artacak. Bu Sözleşme’nin olmadığı ülkelere bakın, bir de olanlar ile karşılaştırın. Katılmayan bazı ülkelerde düşmüş, katılanların bazılarında da artmış. Mesele sözleşme veya kanun değil, sosyal boyutunu ele alıp çözmekten geçiyor."

Bunun üzerine Orhan Atalay’a şu iki soruyu yönelttim:

"Bugün olsa yine çekimser kalır mıydınız? Sözleşmeden çekilme kararına sizin ve eşinizin tepkisi ne oldu?"

Samimi tutumunu sürdürdü.

"Benim de Nevin Hanımın da bakışımız aynı, kaldırılması yerine tercüme dile düzeltilip, muhafazakar kesimde oluşan yanlış algı ortadan kaldırılabilirdi..."

İRAN ŞAHI ÜZERİNDEN

Buna ilişkin sınır komşusu olduğu İran'da anlatılan bir hikayeden de örnek verdi:

"Dönemin İran Şahı, rüyasında dişlerinin tamamen avucunun içine döküldüğünü görmüş. Tabirciyi çağırıp ne anlama geldiğini sormuş. Tabirci, rüyayı 'bütün yakınlarının acısını yaşayacaksınız' diye yorumlamış. Şah çok kızmış ve kellesini aldırmış, bir başka tabircinin gelmesini istemiş. O da 'ömrünüz o kadar uzun olacak ki, yakınınızdaki herkesin ölümünü göreceksiniz' demiş. Onu da ödüllendirmiş..."

Sözleşmenin tercüme dilinden kaynaklı sorunun kaldırılması gerektiğini bir daha kayda geçirirken, o bildik atasözünü anımsattı:

"Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı..."

Dikkat çeken ise İstanbul Sözleşmesi'ni o gün de bu gün de AK Parti çevrelerinden bazı milletvekillerinin uluslararası sözleşme kavramından çıkarıp, sanki sadece Türkiye’yi ilgilendiren bir Sözleşme gibi okuması...

Bunun uluslararası bir sözleşme olduğunu görmezden gelen bir tutum takınılması.

Bir de sözleşmenin yerine Ankara başta olmak üzere başka kent isimleriyle Yerli Sözleşme getireceklerine ilişkin yaklaşımlar da gösteriyor ki söyleyenlerin de içine sinmemiş.

Umarım bir çıkış yolu bulunur...

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2021, 13:42
YORUM EKLE