İşte Konda’nın son seçim anketi

Konda’nın son seçim anketine göre AKP iktidar çoğunluğuna ancak MHP ile ulaşabiliyor. CHP mevcut durumunu koruyor. Kararsızlarla oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 33

İşte Konda’nın son seçim anketi

CiddiGazete

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü, "Anketler ne diyor, kararsızlar partisi kaçıncı sıraya yükseldi?" başlıklı yazısında AKP MYK toplantısında Konda’nın kasım ayı anketi hakkında bilgi verildiğini yazdı.

AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı, CHP ve kararsızlar ile ilgili tespitlerin yer aldığı anket ile ilgili Selvi’nin yazısı şöyle:

AK Parti MKYK toplantısında Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Konda’nın kasım ayı anketi hakkında bilgi veriyor. Konda’nın anket değerlendirmesinde iki tespiti yer alıyor.

1- AK Parti iktidar çoğunluğuna ancak MHP ile oluşturduğu ittifakla ulaşabiliyor.

2- CHP bir türlü iktidar değişimini sağlayacak oy artışı ivmesini yakalayamıyor.

Ankette bir de alarm işareti veren bir nokta var. Kararsızlarla oy vermeyeceğini beyan edenlerin oranı yüzde 33’e ulaşıyor. Kararsızlar dağıtıldığında ise AK Parti yüzde 40, CHP yüzde 23.1, HDP 13.6, MHP 12.9, İYİ Parti 9.0, diğer 1.4 çıkıyor. Bu durumda cumhur ittifakı yüzde 52.9’a ulaşırken, millet ittifakı diğer partilerle birlikte 47.1 oluyor. GENAR Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Aktaş’la da konuştum. “24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçimine benzer bir tablo oluştu” dedi. En son ekim ayında bir anket yapmışlar. Buna göre AK Parti yüzde 40, CHP yüzde 26, MHP yüzde 11.5, HDP yüzde 11, İYİ Parti yüzde 7.5 çıkıyor. Saadet Partisi’ni de içine aldığınızda ‘diğer’ yüzde 4 çıkıyor. GENAR anketinde de iktidar bloku yüzde 51.5 çıkıyor. Bu sonuçlar iyi ama yanıltıcı olmasın. Çünkü kararsızlar partisi yüzde 33’le ikinci çıkıyor. Yeni partilerin kuruluş sürecinde kararsızların oranının bu denli yükselmesi neye işaret ediyor?

Kararsızların kararı, seçimlerin kaderini de belirleyecek gibi gözüküyor.”

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2019, 09:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yunus bıçakcı
Yunus bıçakcı - 1 yıl Önce

Konda nın yaptıgı anket bence taraflı akp günden güne eriyor.
Akp den istifa edenlerin sayısı 1 milyonu aşmış durumda.
Ekonomik krizin etkisi günden güne daha belirginleşiyor zannedersem akp yi mhp de kurtaramayacak.