İşte MHP'nin gönlündeki baraj oranı

Muharrem Sarıkaya, AKP'nin seçim barajı konusunda taslak bir metin hazırladığını ve yakın zamanda MHP'ye sunacağını belirtti. Sarıkaya, MHP'nin gönlündeki seçim barajı oranını da aktardı

İşte MHP'nin gönlündeki baraj oranı

CiddiGazete- Yüzde 10 seçim barajına yönelik tartışmalar yine gündemde.

AKP, MHP ve BBP'in ortak olduğu, Vatan Partisi'nin de dışardan destek verdiği Cumhur İttifakı'nın Siyasi Partiler ile Seçim Kanunu üzerinde değişiklik için çalışma yürüttüğü biliniyor. Bu kapsamda seçim barajının düşürüleceği belirtiliyor.

TASLAK METİN HAZIRLANDI

Habertürk Ankara temsilcisi Muharrem Sarıkaya, AKP'nin bu konuda taslak bir metin hazırladığını ve yakın zamanda MHP'ye sunacağını belirtti.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın katıldığı bir televizyon programında seçim barajını yüzde 5 ile yüzde 7 arasında uygulayacaklarını ve ittifaklar için de bir baraj getirmeyi planladıklarını söylediğini hatırlatan Sarıkaya, MHP'nin bu konudaki beklentisini yazdı.

Ankaralı gazetecilerden Sarıkaya, MHP'deki genel beklentinin yüzde 5 olduğunu ifade etti.

Sarıkaya, "MHP'deki genel beklenti barajın yüze 5'te kalacağı noktasında; buna gerekçe olarak gösterdikleri de bir partinin veya partilerin toplamının Cumhurbaşkanı adayı çıkarmak için yüzde 5 oya sahip olmasını zorunlu kılan kanuni düzenleme.

Yani bir parti tek başına veya aynı Cumhurbaşkanı adayı üzerinde uzlaşan partilerin toplam oy oranı yüzde 5'i geçmişse aday gösterebiliyor. Dolayısıyla doğal baraj zaten burada kendiliğinden oluşuyor" ifadelerini kullandı.

Sarıkaya, dar bölge veya daraltılmış bölge tartışmalarına ilişkin ise MHP ve İYİ Parti'nin çekinceleri olduğunu söyledi.

Sarıkaya’ya göre her iki parti de AKP'nin getirmeyi planladığı daraltılmış bölge sistemine olumlu yaklaşmıyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2021, 13:19
YORUM EKLE