İşte Özhaseki'nin 'FETÖ karnesi'

Mehmet Özhaseki'nin "FETÖ'yu hoş görmek vatana ihanettir" ve "Paralelcilere 1 metre arsa vermedim" sözleri şaşkınlık yarattı! AKP adayının FETÖ mensuplarıyla yaptıkları herkesin dilinde

CİDDİGAZETE

AKP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki'nin yaptığı açıklamadaki, "FETÖ'yü hoş görmek vatana ihanettir" ve "Paralelcilere 1 metre arsa vermedim" sözleri, kamuoyunda şaşkınlık yarattı.

17-25 Aralık sürecinde, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan lehine tek bir destek açıklamasında bulunmayan AKP'li Mehmet Özhaseki'nin son günlerde yaptığı bu çıkışlar, "Özhaseki geçmişini ne çabuk unuttu" şeklinde yorumlandı.

MİLYONLARCA DOLARLIK RANT SAĞLADI

FETÖ mensuplarının kurucusu olduğu Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı, gelir elde etmek için 2012 yılında Erkilet mahallesinde 166 bin metrekare arsa aldı. 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonları süreci patlak verince de bu 166 bin metrekarelik arsa apar topar, dönemin Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin onayıyla meclis tarafından imara açıldı.

O ana kadar para etmeyen arazi, yoğunlaştırılmış konut ve ticaret alanına dönüştürüldü. Bu ani ve yıldırım hızıyla yapılan değişiklikle, FETÖ'nun yönetiminde olan Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı'na milyonlarca dolarlık maddi çıkar sağlanmış oldu. Ancak son dönemde ortaya çıkan ve belgeleriyle medyaya yansıyan skandalın ardından mevcut Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik'in de onayıyla bu "ballı imar kıyağı" iptal edildi.

Özhaseki'nin "1 metre kare arsa vermedim" dediği olayda zaten Özhaseki arsa veren değil üç kuruşa alınmış arsayı milyonlarca dolar değere dönüştüren imar işine onay vermesinden dolayı ağır eleştiriler almıştı.

BOYDAK TARAFINDAN YALANLANDI

FETÖ mensuplarıyla ilişkisi olmadığını ve hatta Pensilvanya'ya bir kere bile gidip görüşmediğini açıklayan Özhaseki'ye yalanlama bizzat Boydak Holdingin eski yönetim kurulu başkanı Hacı Boydak'tan geldi. Hacı Boydak, FETÖ'dan tutuklu bulunduğu cezaevinde kendisini ziyarete gelen milletvekillerine yaptığı açıklamada, kendilerini Pensilvanya’ya Özhaseki’nin götürdüğünü söylemişti.

Boydak şunları söylemişti: “10 yılda bir sefer gittim. Belediye başkanı çok ısrar etti, beraber gittik. O beni zorladı, ben üç gün kaldım. Heyette Özhaseki, şu anki genel sekreter İsmail Tamer, Ahmet Öksüzkaya, Hamdi Kınaş, İlham Mirabeyli, Ali Öziş vardı. Ben üç gün sonra döndüm. Esas Washington’a gittik. Ondan sonra 2 saat Pensilvanya’ya gittik. Sonra ben New Jersey’e gittim. Onlar orada okulları gezmeye devam etti. Ben 10 yıldır 1 kez gittim.”

"GÜLEN YÜZLER" KURSLARINI NEDEN KAPATTI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde meslek edindirme kurslarının adının "Gülen Yüzler" olarak değiştirilmesine onay veren AKP'li Mehmet Özhaseki, ibre Erdoğan'dan yana dönünce apar topar bu kursları kapattırmış ve adını da sildirmişti. Daha sonra bu kurslar başka isim adı altında yeniden açıldı.

ERDOĞAN'IN BAŞBAKANLIĞINA DA KARŞI ÇIKMIŞTI

2007 genel seçimlerinde NOKTA Dergisi'ne kapak olan Mehmet Özhaseki, o dönemde yaptığı çıkışla dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da şimşeklerini üzerine çekmişti. Özhaseki, Kayseri'de yerel yayın yapan Elif TV'ye yaptığı açıklamada, "Biz 2007 seçimlerine Erdoğan'la değil de Abdullah Gül ile girsek daha çok oy alırız" demişti. Bu açıklamasını NOKTA Dergisi kapak yaparak Özhaseki ile Erdoğan'ın arasının açılmasına ve uzun yıllar bu kırgınlığın devam etmesine neden olmuştu.

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Özhaseki, daha önce Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanıydı.

Kayseri FETÖ için önemli bir merkez.

Para kaynağı illerden biri.

Şehirdeki bazı büyük firmaların asıl sahibinin FETÖ olduğu iddiaları var.

Birçok işadamı FETÖ’den tutuklu.

Resmi, gayrı resmi ortaklıklar da ayrı.

Özhaseki’nin belediye başkanı olduğu dönemde FETÖ’ye büyük destek verdiğine ilişkin iddialar her yerde konuşuluyor.

KAYMEK PROJESİ

KAYMEK de projesi tartışılıyor.

Projede çalışanların 200’ünden fazlası 15 Temmuz sonrası FETÖ’den atıldı.

Bu 200 kişinin oraya nasıl sokulduğu sorgulanıyor.

FETÖ ÇATI DAVASI

Fetullah Gülen’in sanığı olduğu FETÖ Çatı Davası’nda da suçlamalar var. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kapatılan FETÖ’nün Melihşah Üniversitesi lehine yapılan imar değişikliğine dikkat çekiliyor.

Yapılan değişiklik “FETÖ’nün hukuka aykırı diğer gelirleri” arasında gösteriliyor.

AÇILIM SÜRECİ

“PKK ile açılım” sürecinde de sahnede.

CNN’de katıldığı programda, “Abdullah Öcalan’ın siyasi figür haline geldiğini” söylüyor.

“PKK ile açılım süreci” ile birlikte yürüyen FETÖ’nün Ergenekon, Balyoz kumpaslarına da destek vermiş.

Televizyonda Balçiçek Pamir’in programında, “Ergenekon’un, Balyoz’un doğruluğuna Allah’a iman eder gibi inandım” ifadelerini kullanmış.

ÇOK FAZLA ŞAİBELİ İŞLERİ VAR

Başka iddialar da var.

Özellikle Kayserili hemşehrilerinin anlattıkları ciddi.

Geçmişte FETÖ ile içli dışlı olduğu anlaşılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan FETÖ konusunda özeleştiri yaptı.

“Ben de maalesef bu örgüte yardımcı oldum; Rabbim de milletim de bizi affetsin!” dedi.

Ancak Özhaseki FETÖ ile ilişkileri konusunda kamuoyu önünde bir özeleştiri yapmadı.

Başkente belediye başkanı olacak kişinin şaibesiz olması şart.

Bu nedenle Mehmet Özhaseki, seçime saatler kala FETÖ ile ilişkileri konusuna açıklık getirmeli.

Aksi halde “kripto FETÖ’cü” iddiası üzerine yapışacak.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2019, 19:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER