İttifaka mecbur değiliz ama...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Sivas'ta BBP'in "ittifak" dışında olduğunu çok sert sözlerle ifade etti. Genel Başkan Destici de bugün Erdoğan'ın eleştirilerine cevap verdi

İttifaka mecbur değiliz ama...

CİDDİGAZETE

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Ege Bölge toplantısı için geldiği Afyonkarahisar’da belediye başkan adayları ve il belediye meclis üyesi adaylarıyla bir araya geldi. Toplantının düzenlendiği otelin önünde partililer tarafından karşılanan Destici, burada bir konuşma yaptı. Destici, “Bizim ittifaka bir mecburiyetimiz de yok. Biz sadece devletin bekası, milletin istiklali ve istikbali noktasında, inançlarımız noktasında, duruşumuz noktasında bir hassasiyet ortaya koyduk” dedi.

‘YAPMAK ZOR, BOZMAK KOLAY’

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisine yönelik Sivas’ta yaptığı eleştirilerle ilgili soruları cevaplayan Mustafa Destici, "Kırmanın kolay, yapmanın zor" olduğunu söyledi. Destici, “Şunu gördük ki Sayın Cumhurbaşkanımızın rahatsız olduğu bazı hususlar olmuş. Bizim de rahatsız olduğumuz bazı hususlar var. Biliyorsunuz arkadaşlar yapmak zordur ve bozmak çok kolaydır. Kırmak çok kolaydır ve tamir etmek çok zordur. Onun için kırmamaya, bozmamaya hassasiyet göstermemiz gerekir. Onun için biz kırılan bir şey varsa da bozulan bir şey varsa da bunun tamiri noktasında ve tedavisi noktasında elimizden gelen bütün hassasiyeti Büyük Birlik Partisi’nin duruşuna yakışır, Alperen tavrı ile sürdürürüz. Ben dün Sayın Özhaseki ve Kurtulmuş ile görüştüm. Bugün de arkadaşlarımız Özhaseki ile bir araya gelerek görüştü. Biz bir beklenti içerisinde değiliz. Bizim ittifaka bir mecburiyetimiz de yok. Biz sadece devletin bekası, milletin istiklali ve istikbali noktasında, inançlarımız noktasında, duruşumuz noktasında bir hassasiyet ortaya koyduk. Dolayısıyla bu hassasiyetin bozulmaması noktasında da sonuna kadar elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz” dedi.

Destici şöyle devam etti: “Bir kez daha altını çizerek, ifade ediyorum; Bizim hiçbir ittifaka mecburiyetimiz yok. Biz 26 yıllık siyasi partiyiz. Tecrübeli bir siyasi partiyiz. Ama bizim biliyorsunuz hassasiyetimiz neydi? Bir kere daha altını çizerek söylüyorum; biz devletimizin bekası, ülkemizin bütünlüğü, istiklal ve istikbali öncelik olarak bu hassasiyeti koyduk. Dolayısıyla bu hassasiyeti koyarken de kimseyle pazarlık yapmadık. Bir alavereye girmedik. Rahmetli Muhsin başkanımızın bir sözü var ya; ‘Biz haksız davalarda milyonlarla yürüyeceğimize, haklı davalarda tek başımıza da kalsak yürürüz.”

Sivas’ta kazanan tarafın partilerinin belediye başkan adayı olacağını söyleyen Destici, “Sivas bizim için çok öncelikli ve özel bir yer. Şu an arkadaşlarımız orada güzel şekilde çalışmalar yürütüyor. Çok değerli ve tecrübeli bir belediye başkan adayımız var. İnşallah Sivas’ta seçimi kazanacağız. Hizmete kaldığımız yerden devam edeceğiz” dedi.

ERDOĞAN DÜN SİVAS'TA NE DEDİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Sivas'ta yaptığı mitingde, isim vermeden Büyük Birlik Partisi'ni çok sert ifadelerle eleştirdi.

BBP’nin “Cumhur İttifakı”nın yanında olduğu şeklindeki sözlerine sert çıkan Erdoğan, “Cumhur İttifakı’mızın iki ayağı vardır. AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi. Cumhur İttifakı'nın içerisinde başka bir parti yoktur” diyerek, BBP’nin “Cumhur İttifakı”nın dışında olduğunu net bir şekilde vurguladı.

"Neymiş, AK Parti adayını çekecekmiş. Sakın bu yalanlara aldanmayın. Sakın bu dedikodulara, fitneye, fesada aldanmayın. Biz sıradan bir mahalle partisi değiliz” şeklinde konuşarak BBP’yi de isim vermeden eleştiren Erdoğan’ın sözleri şöyle:

"Neymiş, AK Parti adayını çekecekmiş. Sakın bu yalanlara aldanmayın. Sakın bu dedikodulara, fitneye, fesada aldanmayın. Biz sıradan bir mahalle partisi değiliz. Bu ülkeyi 16 senedir anlı şanlı yürüten, dünyada nam salan AK Parti'yiz, AK Parti. Bizim şu anda Cumhur İttifakımızın iki ayağı vardır. AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi. Cumhur İttifakı'nın içerisinde başka bir parti yoktur. Bizimle rast gele bir resim çektirip ondan sonra bu resmi sağda solda istismar edenlere inanmayın."

Erdoğan’ın, BBP’nin hayatını kaybeden eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’na ilişkin de ifadeleri dikkat çekti. Erdoğan, “Merhum Muhsin Yazıcıoğlu kardeşimi de bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Fakat Muhsin kardeşimizin istismar edilmesine tahammül edemiyorum onu da söyleyeyim. Şimdi birileri çıkıyor, Muhsin kardeşim artık rahmetli oldu, onu istismar etmek suretiyle Sivas’ta belediyeyi alma gayreti içine giriyor” şeklindeki sözleriyle de, Büyük Birlik Partisi’ne sert eleştirilerde bulundu.

SİVAS'TAKİ SİYASİ TABLO

2009 yerel seçimlerinde Sivas Belediye Başkanlığı'nı Büyük Birlik Partisi’nin adayı Doğan Ürgüp kazandı.

2014 yerel seçimlerinde ise Sivas Belediye Başkanlığı'nı AKP kazandı. İkinci parti de yüzde 30,8 oyla BBP oldu. Haliyle, AKP’nin Sivas’ta en büyük rakibi BBP olarak görülüyor.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de Ocak ayının sonunda yerel seçimlere ilişkin yaptığı açıklamada, “Biz bu süreç içinde yine Cumhur İttifakı'nın ruhuna bağlılığımızı bir kere daha ifade ediyorum” demişti. BBP 31 Mart'taki seçimler için Sivas eski belediye başkanı Doğan Ürgüp’ü aday gösterdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER