İYİ Parti'de beklenen istifa

İzmir'de İYİ Parti teşkilatını kurup mali yükünü sırtlayan GİK üyesi Yıldırım Ulupınar, Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu'nun operasyonuna sessiz kalmadı. Ulupınar, seçimlerden sonra siyaseti bırakacağını zaten açıklamıştı, bugün resmen bağını kopardı

İYİ Parti'de beklenen istifa

İYİ Parti’nin İzmir teşkilatını kuran, 2018 genel seçimlerinde milletvekili adayı olan ancak seçilemeyen Yıldırım Ulupınar, ardından partide GİK üyesi oldu. Ulupınar, seçimlerden iki gün sonra yaptığı açıklamaya uygun olarak GİK ve İYİ Parti Kurucular Kurulu üyeliklerinden istifa ettiğini duyurdu.

Yıldırım Ulupınar, istifa gerekçelerini şöyle anlattı:

“Yarım asra yaklaşan siyasi geçmişim, bana siyasetin bir tarla olduğunu ve bu tarladan ürün almak için büyük emek harcamak gerektiğini gösteren örneklerle dolu. İYİ Parti’nin kuruluş sürecinde bir kez daha bu siyaset tarlasının sevgi ve güzellikle sulanması gerektiğini anladım ve hasadının da güzel ülkeme barış ve huzur gelmesi olduğuna bütün kalbimle inandım. Ancak herkesi ve her kesimi kucaklamak için çıktığımız bu yolda geldiğimiz nokta, beni yeniden düşünmeye sevk etti. Kurucu üyesi olduğum İYİ Parti kilitlenen siyaseti açacak anahtar olacak, siyasete yeni bir soluk getirecekti. Üzülerek ifade etmeliyim ki İYİ Parti bugün itibarıyla siyasi anlamda makas değiştirerek siyasetin uç bir noktasına doğru savruluyor. Bu konuda yaptığımız tüm uyarılarımız, yaklaşan tehlikeye dikkat çeken eleştirilerimiz partiyle ilgili farklı hesapları olan bazı kesimler tarafından dikkate alınmadı.”

İL VE İLÇE BAŞKANLARININ GÖREVDEN ALINMASINA TEPKİ

Yıldırım Ulupınar, il ve ilçe teşkilatlarının görevden alınmasına da tepki göstererek, şöyle konuştu:

“Gelinen nokta; kendi ayakları üzerinde durabilen, nefessiz kalan siyasete soluk olabilecek bir partiden çok, başka bir partinin kopyası olan bir partiye doğru evrildiğimizi gösteriyor. İYİ Parti’nin en zor günlerinde elini taşın altına koymaktan çekinmeyen il başkanlarımızın, ilçe başkanlarımızın, il ve ilçe teşkilatlarımızın görevden alınmasının sebebi, İYİ Parti’ye taze bir kan ya da yeni bir heyecan getirmekten çok, Meral Akşener’den sonrası için yapılan beyhude bir çalışma olduğu çok açık. Bu görüntü İYİ Parti’yi yola çıkarken hedeflediği iktidara ulaştıracak alternatif bir yol olamaz. Birileri için ‘Küçük olsun ama benim olsun’ mantığıyla yol alan bir İYİ Parti’ye doğru evrildiğimizi görmek beni üzüyor. Gerekli yerlerde, gerekli mevkilere, gerekli uyarıları yapmış olmanın gönül huzuruyla, gözümüzün önünde işlenen bu hataya seyirci kalmak, yapılan hatalara onay vermek anlamına gelecektir. Bu yüzden İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyeliğinden ve Kurucular Kurulu üyeliğinden istifa ediyorum.”

İZMİR'DE PARTİNİN MALİ YÜKÜNÜ SIRTLADI

DYP kökenli Ulupınar, kuruluşu henüz bir yılını doldurmayan İYİ Parti'nin İzmir'deki teşkilatlanmasında ciddi bir harcama yapmış, 24 Haziran seçimlerinde kendinden üst sıradaki adayın bile mali yükünü karşılamıştı.

Seçimlerden iki gün sonra siyaseti bırakacağını açıklayan Yıldırım Ulupınar, GİK'e alınarak onere edilmeye çalışıldı ancak İzmir'deki yerel yönetimlerde yapılan operasyon karşısında partiyle bağlarını tamamen kopardı.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2018, 22:17
YORUM EKLE