İYİ Parti'de 'çarşaf' sevinci kısa sürdü!

İYİ Parti'nin hafta sonu yapılacak seçimli olağanüstü genel kurulunda, 50 kişilik GİK için 'çarşaf' liste uygulaması olacağı duyuruldu. Ancak parti tüzüğündeki 42. madde gündeme gelince, delegelerin sevinci yarım kaldı

İYİ Parti'de 'çarşaf' sevinci kısa sürdü!

CİDDİGAZETE

Çarşaf/blok liste tartışmalarının yaşandığı İYİ Parti olağanüstü genel kurulu için dün yapılan "çarşaf" liste açıklaması delegelerin büyük çoğunluğu tarafından olumlu karşılandı. Ancak MHP ve İYİ Parti camiasının yakından tanıdığı hukukçu isimlerden Rubil Gökdemir, İYİ Parti Tüzüğü'nün 42. maddesinini hatırlatan bir açıklama yaptı.

"Çarşaf liste" tabirinin sadece söylem olduğunu, yapılacak seçimlerin "blok liste" uygulamasından farksız olduğunu belirten Gökdemir'in, delegelerin sevincini yarım bırakan, sosyal medya hesabından yayımladığı yazısı şöyle:

SEVGİLİ ARKADAŞLAR;

BLOK LİSTE/ÇARŞAF LİSTE NE DEMEKTİR

Biliyorsunuz sayfamda en an bir kaç defa tekrarladım; benim her hangi bir partiyle organik bir bağım bulunmamaktadır. Sadece değişik partilerde sevdiğim ve itibar ettiğim çok sayıda arkadaşım ve dostlarım var.

Bu vesileyle ve arkadaşlık hukukumuz gereğince, bir partinin bu hafta sonu yapılacak KURULTAY'ı sebebiyle, "çarşaf liste" usulüyle aday olmak isteyen dostların talebiyle ve görüş bildirmek maksadıyla ilgili partinin tüzüğünde bulunan 42.maddeyi incelemek durumunda kaldım.

Maddeyi okuyunca, şaşkınlık yaşamadım dersem yalan söylemiş olurum.

Hiç bir parti üst yönetimi veya genel başkanı, seçilmiş delegelerden oluşmuş "yol arkadaşlarına" bu kadar güvensizlik gösteremeyeceği gibi, "deveye hendek atlatmak" deyimine uygun bir şekilde, onların önüne yüzde 50+1 gibi demokratik olmayan bir barajı koyamaz...

Bahsi geçen madde başlığı "ÇARŞAF LİSTE" usulü adını taşımakla birlikte, bu başlık altında yapılan tüzük düzenlemesinin eksiksiz bir şekilde "BLOK LİSTE" usulünü kapsadığı gördüm.

İlgili partinin KURULTAY'ında merkez karar organlarına aday olacak delegelerin; Genel Başkana tanınmış yetkiyle aday olarak gösterdiği listenin ilk 50 sırasında isimleri bulunan kişilerden birinin yerine seçilebilmesi için, oyalama katılan delegelerin en az salt çoğunluğundan bir oy daha fazla oy alması gerekiyor.

Oysa ki, ÇARŞAF LİSTE dediğimiz usül, listede adi bulanan adayların delegeler tarafından işaretlenerek ve en fazla tercih almış adayların, aldıkları oy sayısına göre ilk 50'nin sıralanarak seçilmesidir.

42. Maddede bütünüyle BLOK LİSTE usulünün hüküm ve sonuçlarını doğuracak şekilde, Genel Başkan tarafından aday gösterilmeyen bir kişinin karar organlarına seçilebilmek için delegenin yüzde 50+1 oyunu almak dışında asla ve kat'a başka bir seçeneği bulunmamaktadır.

Genel başkanın aday gösterdiği isimlerin ise tam aksine, sadece listenin ilk 50 sırasında bulunmaları sebebiyle "tek bir delege" oyu almasalar bile, seçilmiş sayılacaklarını kabul etmek izâhı ve kabulü mümkün olmayan bir düzenlemedir.

Anayasamızdaki; "parti tüzüklerinde demokratik usül ve esaslara aykırı düzenlemeler bulunamaz" hükmü uyarınca, Genel başkanlara verilen bu tür yetkilerin hukuka aykırı olduğuna kuşku bulunmamaktadır.

Düpedüz BLOK LİSTE olan bu yönteme ÇARŞAF LİSTE usulü diyebilmek için insan aklının, demokratik esasların ve hukuk ilkelerinin "çarşafa dolanmış" olması gerekir.

Aynı şekilde bu yönde düzenlemeleri tüzüğünde bulunduran partilerin, "günlük polemik" adına hiç kimseye TEK ADAM suçlaması yapmak ve demokratik esasları savunma hakkının veya bu yönde yapacağı muhalefetin meşruiyet gerekçesinin de ortadan kalkmış olmasını gerektirir.

Bırakın demokratik ölçüleri, bu yöndeki düzenlemeler insanlık onuruna bile aykırıdır.

Fikir namusu, sivil siyaset, hukuk bilinci ve demokrasi telâkkim gereğince bu konuya ilgi duyacak dostlarımla görüşlerimi paylaşmak istedim.

Selam ve sevgilerimle...

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2019, 11:13
YORUM EKLE