İYİ Parti'de nefesler tutuldu

İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı olağanüstü seçimli genel kurulu, üç adayın çekişmesine sahne olacak. Bugün saat 10.00'da başladı. Siyasi Partiler Kanunu ve tüzüğe uygun davranmayıp, partiyi "kayyım"a kalması noktasına getiren geçici il başkanının yanısıra, tabanda büyük karşılığı bulunan Kurucular Kurulu Üyesi Ali Dinçer Çolak ve eski il teşkilat başkanı Samet Reis de aday oldu. İstanbul'da olmasına rağmen Meral Akşener kongreye gelmedi

CİDDİGAZETE

İYİ Parti'de üç adayın yarışacağı İstanbul İl Başkanlığı olağanüstü seçimli genel kurul bugün yapılacak. Maltepe'deki 550 kişi tribün kapasiteli Yalçın Kızılay Spor Salonu'ndaki kongreye oy kullanması için 600 delege davet edildi.

Genel merkezin tam kadro yer alacağı, milletvekilleri, Genel İdare Kurulu ve çevre illerdeki teşkilatların da davet edildiği kongre için salonun zeminine plastik sandalyelerle oturma düzeni kuruldu.

ÜÇ ADAY YARIŞACAK

İl başkanlığı için üç aday yarışacak. Kurucular Kurulu Üyesi ve İstanbul 2. bölge milletvekili adayı Ali Dinçer Çolak, 30 Ağustos'taki çağrıyla istifa etmek zorunda bırakılan İstanbul İl Başkanlığı teşkilat eski başkanı Samet Reis ve son dönemde atanan ancak Siyasi Partiler Kanunu ve Parti Tüzüğü'nün emrettiği süreçte seçimli genel kurul yapmadığı için 15 gün önce "münfesih" (geçersiz) olan Buğra Kavuncu, delegenin huzuruna çıkacak.

Buğra Kavuncu aleyhine, yönetimi Siyasi Partiler Kanunu ve İYİ Parti Tüzüğü'ne uygun yönetmediği için Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açılmış, 11 Ocak gününde kayyım atanması için duruşma günü verilmişti.

Bu duruma tepki gösteren Genel Başkan Meral Akşener, İstanbul İl Başkanlığı'nın 15 gün içinde olağanüstü genel kurul yapmasını istemişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 15:11
YORUM EKLE