İYİ Parti kurucusu istifa etti

İYİ Parti Kurucular Kurulu ve GİK üyesi emekli büyükelçi Tugay Uluçevik, tüm görevlerinden istifa etti

İYİ Parti kurucusu istifa etti

İYİ Parti Kurucular Kurulu ve Genel İdare Kurulu Üyesi emekli büyükelçi Tugay Uluçevik, partideki tüm görevlerinden istifa etti. Dışişleri camiasının tecrübeli isimlerinden olan Uluçevik'in istifası İYİ Parti'de şoke etkisi yaptı. 200 kişilik kurucular kurulundan daha önce de Cevher Cevheri istifa etmişti.

Özellikle Kıbrıs konusunda büyük tecrübeye sahip olan ve 1967 yılından beri Türk dış politikasında duayen isimler arasında gösterilen Tugay Uluçevik, İYİ Parti’de beklediği demokratik ve milli yaklaşımı yetersiz bulduğu için istifa kararı aldı.

1 Nisan’daki genel kurulda partiye monte edilen geçmişi şaibeli isimlerden duyduğu rahatsızlık da tecrübeli hariciyecinin istifa kararında etkili oldu. Tugay Uluçevik’in istifasından sonra yedek üye Faruk Köylüoğlu, GİK’e asil üye olarak girmeye hak kazandı.

CG/özel haber/Bekir ŞİMŞEK

TUGAY ULUÇEVİK kimdir?

Dışişleri Bakanlığı'nda çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1986-1989 arasında Birleşik Arap Emirlikleri, 1989-1991 yıllarında Romanya büyükelçiliği, 1992-1995 arasında Kıbrıs işlerinden sorumlu Müsteşar yardımcılığı, 1995-1998 arasında Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği, 1998-2000 yılları arasında Almanya büyükelçisi ardından Dışişleri Bakanlığı Dış Politika Danışma Kurulu üyesi ve emekli olduktan sonra da Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreter vekilliği görevini yürüttü. 25 Ekim 2017'de kurulan İYİ Parti'de kurucular kurulunda, ardından genel idare kurulunda yer aldı. 1 Nisan'da yapılan olağanüstü genel kurulda tekrar GİK üyesi oldu. İngilizce bilmektedir.

Ciddi Gazete Özel Haber

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 21:02
YORUM EKLE