banner395
banner424

İYİ Parti'ye bir 'kongre davası' daha

İYİ Parti Manisa il başkanlığı, 79 vilayette olduğu münfesih, yani geçersiz duruma düştü. Bu durumu bir partili Sulh Hukuk Mahkemesi'ne taşıyarak "kayyım" talepli dava açtı

İYİ Parti'ye bir 'kongre davası' daha

CİDDİGAZETE

17 Ekim 2018 tarihinden atanan geçici yönetimle İYİ Parti Manisa il başkanlığını görevine Hasan Eryılmaz getirildi. Siyasi Partiler Kanunu ve İYİ Parti Tüzüğü'ne göre, atanan il yönetiminin 45 içinde olağanüstü seçimli genel kurul yapma zorunluluğu vardı. Geçici yönetim, bu bağlayıcı hükümlere uymayınca "münfesih", yani geçersiz duruma düştü.

Manisa'da bir parti üyesi, Sulh Hukuk Mahkemesi'ne dava açarak, olağanüstü seçimli genel kurul yapmayan il yönetiminin yerine üç kişilik kayyum atanmasını talep etti.

İSTANBUL'DA DA AYNISI OLDU

Manisa’da yaşanan sürecin bir benzerini İYİ Parti, yakın zamanda İstanbul’da da yaşamıştı. Parti üyelerinin kanunsuzluk karşısında dava açtığı günün akşamı, il yönetimi olağanüstü genel kurul kararı almış ve 22 Aralık'ta İstanbul il kongresi yapılarak, yönetim yasal zemine çekilmişti.

MERSİN'DEKİ DAVA 26 ŞUBAT'A ERTELENDİ

Mersin'de açılan dava ise dün görüldü. Mahkeme, Yargıtay'ın sayfasında olmasına rağmen Parti Tüzüğü'nü davacıdan talep edince duruşma 26 Şubat'a ertelendi.

Aynı zamanda geçersiz olan diğer illerde de hukuki dava sürecinin hazırlıkları devam ediyor.

İYİ Parti'nin 81 vilayetten sadece İstanbul İl Başkanlığı yasal yükümlülüğünü yerine getirdi. Diğer 80 il başkanlığı da şu anda imza atma yetkisinde değil ve yasal sürede olağanüstü kongrelerini yapmadıkları için geçersiz durumdalar.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 16:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER