İYİ Parti'ye emsal CHP kararı!

CHP Eskişehir il yönetimine kayyım atandı. İYİ Parti de açılmış davalar nedeniyle "kayyım" korkusu yaşamaya başladı

İYİ Parti'ye emsal CHP kararı!

CİDDİGAZETE

Eskişehir 3. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde partinin iki eski yöneticisinin açtığı davanın üçüncü duruşmasına, davacı CHP il eski başkanı Rabia Akman ile taraf avukatları katıldı.

Davalı tarafın avukatı, parti tüzüğünün 24/6 maddesi gereğince seçime altı ay kala atanan yönetim geçici olmadığından, olağan kongreye kadar devam etmesi gerektiğini söyledi. Avukat, il yönetimine kayyım atamasının gerçekleştirilmemesi gerektiğini savundu.

Davacı taraf avukatı ise 2007’de İzmir 7. Sulh Hukuk Mahkemesinde CHP’nin İzmir Konak ilçe yönetimine kayyım atanmasını örnek gösterdi.

Mahkemenin hakimi, partinin 45 gün içinde gerçekleştirilecek olağanüstü kongresine kadar üç üyenin görevlendirilmesi talebini kabul ederek, il yönetimine Yahya Çelik, Şuayip Çapar ve Hikmet Bingül’den oluşan heyetin atanmasına karar verdi.

CHP il eski başkanı Rabia Akman ve Butay Erdoğan, il yönetiminin hukuksuz bir biçimde görev başında olduğu iddiasıyla, kayyım atanması talebi ile mahkemeye başvurmuştu.

İYİ PARTİ'DE DE DURUM AYNI

Siyasi Partiler Kanunu ve parti tüzüğünün amir hükümlerine aykırı olarak, atama yöntemiyle yönetim metodunu tercih eden İYİ Parti'de de aynı taleple açılmış çok sayıda dava bulunuyor. İYİ Parti'de il ve ilçelerin büyük çoğunluğu seçilmiş değil, genel merkez tarafından atanan isimlerle yönetiliyor.

Siyasi Partiler Kanunu ve parti tüzüğüne aykırı bu yönetim şekline itiraz eden delegeler, en son geçen çarşamba günü İzmir İl Başkanlığı'na, 45 gün içinde partiyi olağanüstü seçimli genel kurula götürmesi için kayyım talepli dava açtı. Ayrıca İzmir Ödemiş İlçe Başkanlığı için de dün açılan davayla kayyım talep edildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2019, 17:46
YORUM EKLE