İYİ Partili vekil odasını boşalttı

İYİ Parti'nin Kurucular Kurulu'nda yer alan ve kurulduğu günden beri Başkanlık Divanı'nda Genel Muhasip olarak görev yapan İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, parti genel merkezindeki makam odasını boşalttı

İYİ Partili vekil odasını boşalttı

CİDDİGAZETE/özel

İYİ Parti dördüncü olağanüstü genel kurulunu cumartesi günü yaptı. 50 kişilik Genel İdare Kurulu asil üyesi arasına giremeyen İstanbul Milletvekili ve Genel Sayman Hayrettin Nuhoğlu, bugün genel merkezdeki makam odasını boşalttı.

Nuhoğlu, GİK'e seçilmesine rağmen, partideki kadın kotası nedeniyle, kendisinden çok daha az oy alan kadın üyelerin asil listeye yükseltilmesi nedeniyle yedekler arasına çekilmişti.

Meral Akşener'in yeni başkanlık divanı üyelerini belirlemesini beklemeyen Hayrettin Nuhoğlu, bugün sabah saatlerinde geldiği İYİ Parti genel merkezindeki makam odasını boşalttı, şahsi eşyalarını alarak genel merkezden ayrıldı.

Hayrettin Nuhoğlu partideki yetkililere, odasını boşaltmasıyla ilgili açıklama yapmadı ve vedalaşmadı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, tüzükten aldığı yetkiyle, GİK dışından da Başkanlık Divanı'na üç üye atama yetkisi bulunuyor. Nuhoğlu'nun Akşener'in listeyi açıklamasını beklemeden genel merkezdeki odasını boşaltması dikkati çekti.

Meral Akşener, İYİ Parti'nin yeni başkanlık divanını cumartesi günü GİK'e seçilen şu üyeler arasından yapacak; isterse de dışarıdan üç üye atayabilecek: Berna Sukas, Naci Cinisli, Aytun Çıray, Ümit Dikbayır, Yavuz Ağıralioğlu, Mehmet Tolga Akalın, Hasan Seymen, Ersin Beyaz, Rıdvan Uz, Aydın Adnan Sezgin, Ayşe sibel Yanıkömeroğlu, M. Salim Ensarioğlu, Metin Ergun, Zeki Hakan Sıdalı, Koray Aydın, Cihan Paçacı, İsmet Koçak, Dursun Çolak, İsmail Tatlıoğlu, Sultan Neslihan Seven, Ahmet Kamil Erozan, Cumali Durmuş, Mehmet Aslan, Samet Reis, Uğur Poyraz, Nuri Okutan, Yavuz Temizer, Hasan Toktaş, Süleyman Sırrı Özdolap, Mesut Özarslan, Şükrü Kuleyin, Mehmet Arslan, Burhanettin Kocamaz, İsmail Koncuk, Murat Karaman, Fuat Geçen, Halil Aydoğdu, Emir Sami İşmen, Yiğit Karakış, Aylin Cesur, Haydar Arda Çakmak, Sena Aksakallı, Nihal Ağca, Betül Tosun, Burcu Akçaru, Şenol Sunat, Mine Baş, Tuğba Çolak Vural, Berna Biçer, İlay Aksoy.

HAYRETTİN NUHOĞLU KİMDİR?

Hayrettin Nuhoğlu, 25.07.1953’te Trabzon’un Hayrat ilçesinde doğdu.

Hayrat Merkez İlkokulu, Of Şehit Ahmet Türkkan Ortaokulu’ndan sonra İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ni 1970 yılında bitirdi. Yıldız Üniversitesi'nden İnşaat Mühendisi olarak mezun olan Hayrettin Nuhoğlu, 1980–81 yıllarında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nü tamamlayıp, 1986 yılında Kaşgarlı Dil Merkezi’nde İngilizce öğrendi.

Hayrettin Nuhoğlu, 1976 yılında Kadıköy’de kurduğu “Nuhoğlu Mühendislik Mimarlık” bürosunda üç arkadaşıyla birlikte çalıştı. 1985 yılında SUTAŞ A.Ş.’yi, 1987 yılında Kurmay Yapı Endüstri ve İşletmecilik A.Ş.’yi kurdu. Hayrettin Nuhoğlu, 1991 yılında YETUR A.Ş.’yi kurarak turizm sektörüne de girdi.

Bu şirket Darüzziyafe adıyla İstanbul Süleymaniye’de faaliyetini sürdürmüş ve bu şirketlerin yönetim kurulu başkanlığını yapmıştı.

Hayrettin Nuhoğlu 1981 sonunda Isparta’da kısa dönem askerlik yaptı. 1990 yılında Konya-Taşkent ilçesi Emiroğlu ailesinden Edebiyat Öğretmeni Zeliha Özdemir ile evlenen Hayrettin Nuhoğlu, Süheyla Selen, Gökçe Gül ve Osman Oğuz adında üç çocuk babasıdır.

Hayrettin Nuhoğlu, 1972 yılında Okul Ülkü Ocağı Başkanı, 1975’te Kadıköy Ülkü Ocakları Başkanı, 1976 yılında Ülkü-Tek yönetim kurulu üyesi, MHP’nin değişik kademelerinde görev yaptı.

Hayrettin Nuhoğlu, “İstanbul’da Ulaşım ve Trafik” ile “İstanbul ve Deprem” çalışmalarını yürüten teknik heyetin başkanlığını yaptı.

22 Temmuz 2007 ve 12 Haziran 2011 milletvekili genel seçimlerinde MHP İstanbul 1. bölge milletvekili adayı oldu. 2011 seçiminde kazandığı halde YSK’nın yurtdışı oylarını dağıtırken kanunu uygulamamakta ısrarı sonucu milletvekili olamamıştır. Hayrettin Nuhoğlu, MHP’de iki dönem MYK üyeliği yaptı.

MHP'deki kongre sürecinde Meral Akşener'e destek verdi; 25 Ekim 2017'de kurulan İYİ Parti'de ilk günden itibaren Başkanlık Divanı'nda Genel Sayman olarak görev yaptı.

24 Haziran 2018 seçimlerinde, İYİ Parti'den İstanbul milletvekili seçildi.

Mesleki, sosyal, kültürel, eğitim, spor ve yöresel birçok dernek ve vakıfta kuruculuk, yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık görevlerinde bulunan Hayrettin Nuhoğlu bazı sivil toplum kuruluşlarında görevleri devam etmektedir.

Nuhoğlu ve Aile Yakınları Vakfı, Türk Mutfak Vakfı ile Haydarpaşa Lisesi Eğitim Vakfı ve Türk Düşünce Hareketi önem verdiği kuruluşlardır. "Türk Düşüncesi" kitabı 25. baskısı ile 55 bin adet dağıtılmıştır.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2019, 00:24
YORUM EKLE