Joe Biden’a partilerden tepki yağdı

ABD başkan adayı Joe Biden'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Onu darbeyle değil seçimle devireceğim" sözleri, sekiz ay sonra gündem oldu. Biden'a AKP, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA'dan tepki geldi

Joe Biden’a partilerden tepki yağdı

CiddiGazete- ABD'deki başkanlık seçimlerinde Donald Trump'a rakip olan Joe Biden’ın New York Times’a Ocak ayında verdiği röportajda Cumhurbaşkanı Erdoğan için “Onu darbeyle değil seçimle devireceğim” sözlerini de içeren konuşmasına partilerden tepki geldi.

CHP’DEN TEPKİLER

Joe Biden’ın sosyal medyada gündeme gelen konuşmasının aylar önce olduğuna dikkat çeken CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Herkes dikkatli olsun. Joe Biden’ın 8 ay önce söylediği sözü şimdi ısıtanlara, Joe Biden’a ve bütün dünyaya Büyük Atatürk 101 yıl önce Sivas’tan gereken cevabı vermiştir: Manda ve himaye kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyadan Biden’a seslenen CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Emperyalist devletler Türkiye'nin de, Arap’ın da, Irak’ın da, Anadolu’nun da, Suriye’nin de düşmanlarıdır. Millet iradesinden başka bir gücü asla tanımıyoruz. CHP dün olduğu gibi bugün de emperyalist emellerin karşısındadır! Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti” dedi.

CHP Parti Meclisi Üyesi Selin Sayek Böke, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, aksini iddia etmek ve dayatmak kimsenin haddi değildir. Saray rejimini bu halk değiştirecektir!” mesajına yer verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Bizim demokrasi ve özgürlük mücadelemiz, hiçbir emperyalist himmete muhtaç değildir. “Bağımsızlık bizlerin karakteridir.” Biz siyaseti okyanusun ötesinin çıkarları için değil, milletimizin çıkarları için yaparız. Joe Biden Erdoğan'ın değirmenine su taşımaktan vazgeçsin” açıklamasında bulundu.

ÖZGÜR ÖZEL: 7 AY ÖNCEKİ AÇIKLAMAYA KAZANDIRILAN ALANİYET TÜKENMİŞLİK İTİRAFIDIR

Biden’ın sözleri üzerinden muhalefet partilerine yüklenenlere cevap niteliğinde bir açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Bizler, kurulur kurulmaz icazet almaya ABD’ye gidenlerin, Trump’ın mektubuna susanların değil; Johnson mektubunda İnönü, haşhaş krizinde Ecevit, Irak krizinde Baykal gibi ABD’ye net tavır alanların partisiyiz. 7 ay önceki açıklamaya kazandırılan aleniyet tükenmişlik itirafıdır” dedi.

CHP’Lİ KAYA TRUMP’IN MEKTUBUNU HATIRLATTI

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Donald Trump’ın 2019 yılında Erdoğan’a Brunson hakkındaki mektubunu hatırlatarak, “AKP’nin her sıkıştığında “Dış güçler bizi istemiyor.” politikasına Joe Biden de sekiz ay önce can simidi olmuş! Destek atmış! Halkımız seçimle iktidara getirdiğini, seçimle uğurlayacaktır. AKP, Donald Trump’ın bu mektubuna hak ettiği yanıtı neden verememiş önce onu açıklasın” dedi.

İYİ PARTİ’Lİ AYDIN: YOK HÜKMÜNDEDİR

İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın ise Biden’a şunları söyledi:

- Joe Biden’ın küstah açıklamaları eğer birine “yarayacaksa” mevcut iktidara yarayacaktır. “Dış güçler” paranoyasıyla Türkiye'nin gerçek sorunlarının üzerini örtmeye çalışan iktidar, Biden'ın bu saçma açıklamalarına can simidi gibi sarılabilir ama Türk Milleti gerçeğin farkındadır!

- Arkasındaki tek desteği Türk Milleti'nin demokratik iradesi olan bizler, yerel seçimlerde olduğu gibi ilk genel seçimlerde de gücümüzü ortaya koyacağız. Bu sebeple ABD Başkan adayı Joe Biden’ın son açıklaması bizim nezdimizde yok hükmündedir!

- İktidarın demokratik usullere bağlı kalınarak, milletin iradesinin tam anlamıyla yansıtıldığı seçimler yoluyla el değiştirmesine inanmış olan biz İYİ Partililer, ABD Başkan adayı Joe Biden'ın küstah sözlerini şiddetle kınıyor ve haddini bilme çağrısında bulunuyoruz.

- Değil ABD başkanı adayı Joe Biden, yeryüzündeki hiç bir şahıs Türk siyasetine istikamet çizemez. Türk siyasetini dizayn edecek tek kudret Büyük Türk Milleti'dir.

- ABD başkan adayı Joe Biden; “seçilirsem Türkiye’de muhalefeti destekleyip iktidarı devireceğim” demiş. Bu küstah açıklama asla kabul edilemez. Kaldı ki bu sözlerin Türkiye’de tam tersi etkiyle iktidarın ekmeğine yağ süreceği de açıktır.

KARAMOLLAOĞLU’NDAN ‘GEORGE FLOYD’ HATIRLATMASI

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Biden’ın sözlerine “Türkiye Türkiye’den yönetilir. Ülkemiz siyasetini dizayn etmenize asla izin vermeyeceğiz! Sorunlarımız ne kadar büyük olursa olsun, kendi içimizde çözecek bilgi, birikim ve tecrübeye ülke olarak sahibiz” diye tepki gösterdi.

ABD’de kitlesel ayaklanmalara neden olan George Floyd’un polis tarafından öldürülmeden önceki son sözleri ‘Nefes alamıyorum’u İngilizce yazarak hatırlatıp ‘Siz kendi dertlerinize yanın’ diyen Karamollaoğlu şöyle devam etti:

- Amerika başka ülkelerin içişlerine karıştığı müddetçe dünyaya hiçbir zaman barış ve huzur gelmeyecek. Kendi içlerinde sıkıntıların her geçen gün arttığı bir ortamda Joe Biden'a düşen görev önce kendi ülkesinin sorunlarına odaklanmak olmalıdır.

AKP’Lİ ÜNAL: TRUMP’I HAKLI ÇIKARDI

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Biden’a şu sözlerle cevap verdi:

- Türkiye’nin bağımsızlığını, güçlü yükselişini hazmedemeyip türlü araçlarla buna engel olmaya çalışanlar karşılarında her daim Cumhurbaşkanımızı, milletimizin iradesini buldular. Bundan sonra da bulmaya devam edecekler.

- Eski Türkiye özlemiyle bu ülkeyi hizaya çekmeye çabalayanlar sadece hüsranla karşılaşacaklar. Dışarıdan büyük fonlarla desteklenen etki ajanları da, onların siyasetteki ortakları da ülkemizin tam bağımsızlığı için yürüdüğümüz bu yoldan bizi alıkoyamayacaklar.

- Ucuz, provokatif ithamlarla Cumhurbaşkanımızı küresel güçlerle yan yana telaffuz eden muhalefet Biden’ın bağımsızlığımızı hedef alan hadsiz görüşlerinden medet umar haldedir. Çelişkilerle dolu bu gayrimilli siyaset kaybetmeye mahkumdur.

- Biden'ın bu müdahale itirafı, Trump'ın Biden'ın zekasına ilişkin tespitini haklı çıkarmış ve “dış mihrak komplo teorisi” genellemeleri ile Türkiye'nin tam bağımsızlık mücadelesini itibarsızlaştırmak isteyen işbirlikçilerin söylemini de açığa düşürmüştür.

DAVUTOĞLU: MİLLET İRADESİ DIŞINDA BİR GÜÇ TANIMAYIZ

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise isim vermeden şöyle dedi:

- Bu ülkede kimin iktidar olup, kimin iktidardan gideceğine sadece millet karar verir!.. Biz millet iradesinin dışında hiçbir gücü tanımayız!..

BABACAN’DAN BIDEN MESAJI

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Joe Biden'in 7 ay evvel söyledikleri tekrardan bir biçimde gündem oldu. Demokrasimizin yegane güç kaynağı halkımızın iradesidir. Siyasi partilerin bundan başka bir desteğe ihtiyacı yoktur” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2020, 12:57
YORUM EKLE