Kadir Topbaş hayatını kaybetti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin eski başkanı Kadir Topbaş, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

Kadir Topbaş hayatını kaybetti

CiddiGazete- İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin eski başkanı Kadir Topbaş hayatını kaybetti.

Topbaş, bir süre önce coronavirüse yakalanmış ve yoğun bakıma kaldırılmıştı.

AKP'li Kadir Topbaş, 16 Kasım’da kaldırıldığı özel hastanede coronavirüs tedavisine başlanmış ve entübe edilmişti.

Uzun süredir yoğun bakımda olan Kadir Topbaş, geçen hafta diyalize bağlanmıştı.

Topbaş’ın bugün hayatını kaybettiği açıklandı.

KADİR TOPBAŞ KİMDİR?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan 3. dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talebi üzerine istifa eden Kadir Topbaş aslen Artvinli.

Kadir Topbaş'ın eşi Özleyiş Topbaş ile 3 çocukları var. Damadı FETÖ'den tutuklanan Ömer Faruk Kavurmacı.

Kadir Topbaş'ı ve ailesini Türkiye, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile tanıdı.

Artvin, Yusufeli’nde 8 Ocak 1945 yılında doğan Kadir Topbaş, henüz 3 aylıkken İstanbul’a geldi. Kadir Topbaş ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı.

1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun olan Kadir Topbaş, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümünü bitirdi.

Doktora tezini, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü'nde "Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri" konusunda tamamladı. Uzun yıllar "serbest mimar" olarak çalıştı.

DANIŞMANLIKTAN BAŞKANLIĞA

Kadir Topbaş, 1994-1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını yaptı.

Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Kadir Topbaş, 1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkanlığı'na seçildi.

28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AKP'den aday olan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi.

Kadir Topbaş İBB Başkanlığı görevinden 3. döneminde 2017 yılında istifayla ayrılmak durumunda kaldı.

Kadir Topbaş'ı başkanlık koltuğundan eden damadı Ömer Faruk Kavunmacı'nın FETÖ'den tutuklanması oldu. Ömer Faruk Kavurmacı, Topbaş'ın kızı Kübra Topbaş'ın eşi.

TOPBAŞ'IN EŞİ VE ÇOCUKLARI

Kadir Topbaş'ın eşinin ismi Özleyiş Topbaş. Çiftin 2'si erkek biri kız 3 çocukları var. Büyük oğlunun ismi Hüseyin Ersan Topbaş, küçük oğlunun adı Ömer Topbaş. Kızları ise FETÖ'cü Ömer Faruk Kavurmacı ile evli olan Kübra Topbaş.

KADİR TOPBAŞ'IN SERVETİ

Kadir Topbaş ve çocukları Saray Muhallebi zincirinin sahibi. Topbaş'ın kardeşleri ise SÜTİŞ'in patronları. Kadir Topbaş'ın eşi Özleyiş Topbaş da emlak zengini.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2021, 09:09
YORUM EKLE