Katar'dan Türkiye ekonomisi açıklaması

Katar Dışişleri Bakanı “Türkiye’deki ekonomik durumu yakından izliyoruz. Türkiye’deki ekonomik sorunlardan ortaya çıkacak fırsatları dört gözle bekliyoruz” dedi

Katar'dan Türkiye ekonomisi açıklaması

CiddiGazete- Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Yedinci Toplantısı'nın dışişleri bakanları düzeyindeki hazırlık toplantısı kapsamında Doha'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ortak basın toplantısı düzenledi.

İkili ilişkileri değerlendiren Çavuşoğlu, "Katar'la müstesna ve mükemmel ilişkilere sahibiz" dedi.

Görüşmelerde iki ülkenin imzaya hazır olan belgelerini gözden geçirdiklerini ve daha önce imzalanan belgelerin uygulamalarını takip ettiklerini belirten Çavuşoğlu, Türkiye ve Katar'ın savunma, ekonomi, eğitim, kültür, sağlık gibi alanlarda iş birliğinin derinleştiğini vurguladı.

Konuşmasında ekonomik gelişmelere de değinen Çavuşoğlu, “Kurdaki dalgalanma geçicidir, istikrara kavuşacaktır. Enflasyon ve faizler konusunda uzmanlarımız çalışıyor. Türkiye ekonomisi bitmiş, tükenmiş değildir. Bu doğru değil. Sıkıntı, kurdaki dalgalanmadır. TL’nin değer kaybı var, evet, bu realitedir.

Biz Katar’a herhangi spesifik olarak Türkiye’ye para göndermesi için değil, ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için geldik. Zaten swap anlaşması da kendi aramızda var, daha önceki yıllarda bu anlaşmaya varmıştık” diye konuştu.

Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ise, “Türkiye’deki ekonomik durumu yakından izliyoruz. Türkiye’deki ekonomik sorunlardan ortaya çıkacak fırsatları dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2021, 15:12
YORUM EKLE