Kayyım Bakanlara hediye yağdırmış!

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Vali Mustafa Yaman’ın 'ilk dönemi'nde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’li bakanlara gümüşçüden 600 bin liralık hediye aldığı ortaya çıktı

Kayyım Bakanlara hediye yağdırmış!

CİDDİGAZETE

DW Türkçe, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne ikinci defa kayyım olarak atanan Vali Mustafa Yaman'ın daha önce görev yaptığı dönemdeki harcamalarının belgelerini yayınladı. Bu belgeler arasında, “Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na” kesilen toplam 582 bin 618 liralık gümüş takı ve benzeri eşyaların faturaları da bulunuyor.

Belgelerde, Vali Yaman'ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve aralarında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile eski Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın da bulunduğu bazı bakanlara aldığı hediyeleri kayıtlara geçirdiği iddia ediliyor. Bu belgelere göre, Vali Yaman ayrıca kente ziyarette bulunan bakan ve bürokratlar için de yüz binlerce liralık ziyafetler vermiş, lüks araçlar kiralamış.

Mustafa Yaman ilk olarak Kasım 2016'da, terör örgütü PKK ile iltisakı olduğu bilinen Ahmet Türk’ün yerine kayyım olarak atandı. Vali Yaman son olarak 19 Ağustos'ta kayyım olarak görevlendirildi.

BİNLERCE PARÇA HEDİYE GÜMÜŞ ALINMIŞ

DW Türkçe'nin ulaştığı belge ve faturalara göre Vali Yaman, Mardin'deki bir gümüşçüden Cumhurbaşkanı Erdoğan için 3 Mayıs 2017'de 136 bin 946 lira 73 kuruşluk hediye almış. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu içinse aynı firmadan alınan hediyenin bedeli 39 bin 883 lira 45 kuruş.

SPOR BAKANI İÇİN 83 BİN LİRALIK HEDİYE!

Yine bu belgelere göre, Yaman'ın görevde olduğu yıllarda Mardin Belediye Başkanlığı, dönemin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz için 23 bin 772 lira 52 kuruş, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık için 21 bin 792 lira 44 kuruş, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu için 74 bin 886 lira 89 kuruş ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak için de 83 bin 207 lira 68 kuruş değerinde hediye almış. Belgeler Yaman’ın tüm bu harcamaları hem belediyenin resmi kayıtlarına işlediğini, hem de faturaları dosyalandırdığını ortaya koyuyor. Ayrıca faturalardaki detaylar hediyelerin tek parça halinde satın alınmadığını, bazılarının bir buçuk, bazılarının ise iki lira değerinde binlerce parça halinde satın alındığını gösteriyor.

YETKİLİLER CEVAP VERMEDİ

Haberde; Cumhurbaşkanı ve bakanlara alınan binlerce parça hediyenin ne olduğunu öğrenmek için DW Türkçe’nin ulaştığı şirket yetkilisinin, “Sizi ilgilendirmez” diyerek konu ile ilgili bilgi vermeyi reddettiğine yer verildi.

Resmi belgelere yansıyan hediyeler hakkında bilgi almak için irtibata geçilen Mardin Büyükşehir Belediyesi’nden bir yetkilinin de, hediye alındığını reddettiği vurgulandı. Yetkilinin konuyla ilgili belgelerin mevcut olduğunun belirtilmesinden sonra da, “Elinizde belge mi var? Ben bir müdürlerime sorup sizi arayayım” demesine rağmen DW Türkçe ile iletişime geçmediği belirtildi.

BAKANLIKLARA SORULDU

Belgelerde yüz binlerce liralık hediye aldığı belirtilen eski bakanlardan Osman Aşkın Bak ve İsmet Yılmaz ile de ofisleri aracılığıyla irtibata geçilmeye çalışılarak, “Kayyım Yaman'dan hediye aldınız mı? Almadıysanız adınıza hediye kayıt etmiş kayyım hakkında şikayetçi olacak mısınız” soruları yöneltildi, ancak bunlara da cevap verilmedi.

İKİ MİLYONLUK KONAKLAMA MASRAFI

DW Türkçe’den Tunca Öğreten imzalı haberde ayrıca şu ayrıntılara yeri verildi:

"Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na kayyım olarak atanan Yaman'ın kayıtlara geçirdiği ‘ziyafet’ ve konaklama harcamaları da, söz konusu belgelere göre yaklaşık iki milyon lira. Buna göre 1 Ocak 2019'da Mardin’i ziyarete giden Bakan Soylu ve beraberindeki heyet için 266 bin 760 liralık ziyafet veriliyor. Kayıtlar, Soylu ve beraberindeki heyetin 3 bin 800 kişiden oluştuğunu gösteriyor.

AKP'LİLER İÇİN LÜKS ARAÇLAR KİRALANMIŞ

13 Mart 2019’da ise Belediye Başkanlığı, bu defa Bakan Bak ve beraberindeki heyette bulunan iki bin 600 kişinin ziyafet ve konaklama giderlerini karşılıyor. Alt alta sıralanan başkaca ziyaretlerde verilen ziyafet ve konaklamaların gideriyse 2 milyon lirayı buluyor. Kayyımın, Cumhurbaşkanı, AKP'li bakan ve vekillerin ziyaretleri için yaptığı lüks araç kiralamalarının kayıtlı toplam tutarı da bir milyon lirayı geçiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2017'deki Mardin ziyareti için 281 bin liralık lüks araç kiralanıyor. Kayyım yine İçişleri Bakan Yardımcısı ve beraberindeki heyet için 49 bin; Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı ve heyeti için 49 bin; Kültür ve Turizm Bakanı ve heyeti için 79 bin liralık lüks araç kiralamaları yapıyor.

Kayyım Yaman'ın daha önce de bakanların karşılanması sırasında ikram edilen kuruyemişler için iki ay içerisinde 235 bin 105 liralık alım yaptığı ortaya çıkmıştı. Belgelere göre kayyım Yaman yönetimindeki belediyenin, 620 milyon lira borcu, kasasındaysa yalnızca 93 milyon lira nakit parası bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2019, 20:01
YORUM EKLE