Kılıçdaroğlu: ABD üslerini kapatalım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bahçeli'nin gündeme getirdiği "NATO'dan çıkma" çağrısı için, "Türkiye'deki ABD askeri tesislerini kapamayı getirsinler Meclis'e, Kuvayi Milliye ruhuyla destekleyeceğiz" dedi

Kılıçdaroğlu: ABD üslerini kapatalım

CiddiGazete- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli'nin sözlerine cevap verdi.

Erdoğan'ın "Bürokrasiye demokratik hukuk sınırları dışında söz söyleyenler devletin düşmanıdır" dediğini belirten Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

- Doğrudur... Zaten ben, bu devletin şerefli evlatlarına "Kanun dışı emirleri uygulamayın" diye seslenmiştim.

- Senin adına umut verici ama işlerin biraz aksayacak.

İKTİDARA ÇAĞRI: CHP HAZIR, BEKLİYORUZ

Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin NATO'dan çıkmayı önerdiğini belirterek konu hakkında iktidara çağrıda bulundu. Kılıçdaroğlu, şu mesajları paylaştı:

- Bahçeli de NATO'dan çıkmayı önermiş. NATO, Türkiye için gereklidir ancak iktidar olarak ne kadar samimiler görmek isterim. ABD Yunanistan'ı üslerle doldurdu. Hedefleri net. Türkiye'deki ABD askeri tesislerini kapamayı getirsinler Meclis'e, Kuvayi Milliye ruhuyla destekleyeceğiz.

- Biz neoliberalizme karşı olduğumuz kadar toprağımızda yabancı askere de karşıyız. Gerekeni yapmaya hazırız. Peki siz hazır mısınız iktidar sahipleri? Bu da sizin samimiyetinizin turnusol kağıdı olsun. CHP hazırdır, bekliyoruz."

BAHÇELİ, NATO HAKKINDA NELER SÖYLEMİŞTİ?

Devlet Bahçeli, 24 Mayıs'ta MHP'nin TBMM grup toplantısında açıklamalarda bulunmuştu. Bahçeli, toplantıda NATO konusunda şunları söylemişti:

- Eğer şartlar içinden çıkılmaz hale bürünürse NATO'dan ayrılmak bile alternatif bir tercih olarak gündeme alınmalıdır. NATO'yla var olmadık, NATO'suz da yok olmayız.

- Türkiye 1952 yılından bu tarafa NATO üyesidir. Velakin Türkiye NATO'nun doğudaki karakol ülkesi olarak muamele görmüş, krizlerin, darbelerin, toplumsal ve siyasal çalkantıların tahrik merkezinde hep NATO'nun bulunduğu sürekli gündemi işgal etmiştir.

- Türkiye'nin itirazları ciddiye alınmıyorsa NATO'daki varlığı da ciddiye alınmıyor ve saygı görmüyor demektir. Alsınlar İsveç'i, alsınlar Finlandiya'yı tepe tepe kullansınlar, Rusya'ya karşı yeni bir siper açsınlar.

- İhtiyaç hasıl olursa, gelişmeler başka bir seçenek bırakmazsa, Türkiye'nin, Türk dünyasının ve 57 İslam ülkesinin da içine katılacağı yeni bir güvenlik teşkilatının kurulması mümkündür, belki de en doğrusu budur.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2022, 17:16
YORUM EKLE