Kılıçdaroğlu, Erdoğan’dan 'rica etti'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Erdoğan'dan rica ediyorum (Tank Palet fabrikasıyla ilgili) imzaladığın ikinci kararı da Resmi Gazete'de yayınla"

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’dan 'rica etti'

CİDDİGAZETE

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın'da Kurtuluş Günü programında yaptığı konuşmada "Tank Palet fabrikasını Katar ordusuna peşkeş çektiler, bununla ilgili ikinci bir kararname daha var, onu gizliyorlar. Şimdi Erdoğan'dan rica ediyorum, imzaladığın ikinci kararı da Resmi Gazete'de yayınla" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

YENİKAPI SERGİLENEN ARAÇLAR

“Hiçbir zaman harcanan her kuruşun hesabını vermekten vazgeçmeyeceğiz. Vatandaştan para alıyorsan aldığın parayı kuruşu kuruşuna açıklayacaksın. Bizim inancımızda israf haramdır, eğer birilerini zengin etmek için vatandaşın ödediği vergiyi alıp bir çıkar grubuna aktarırsanız orada sorun var demektir. İstanbul'da Yenikapı'da binlerce araç. Bu paralar kime gidiyordu? Bütün bunları yeri geldiğinde açıklayacağız."

CUMHURBAŞKANININ TARAFSIZLIĞI

“Bir siyasi patinin genel başkanı cumhurbaşkanı olamaz. Bir cumhurbaşkanı seçildikten sonra bir kişi parlamentoda namusu ve şerefi üzerine ant içiyor. 600 milletvekilinin gözü önünde bu yemin ediliyor. Ama bugün gördüğümüz tablo başka. Tarafsız bir cumhurbaşkanı yok. Cumhurbaşkanının tarafsız olması lazım. Bunun için gerekiyorsa Anayasa'nın değişmesi lazım. Gelin referandum yapalım.”

‘NEDEN GİZLİYORSUNUZ MİLLETTEN?’

“Kalktılar Tank Palet fabrikasını Katar ordusuna peşkeş çektiler. Hadi fabrikaları sattın, ya bir devlet kendi silah fabrikasını başka bir orduya verirler mi? Yok dediler öyle bir şey. Resmi Gazete'yi gösterdim, bir şey diyemediler. İkinci bir kararname daha var, onu gizliyorlar. Katar ordusuna verdiler. Şimdi Erdoğan'dan rica ediyorum, imzaladığın ikinci kararı da Resmi Gazete'de yayınla. Çünkü o Tank Palet fabrikası bu milletin vergileriyle kuruldu. Neden gizliyorsunuz milletten?”

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2019, 13:44
YORUM EKLE