Kılıçdaroğlu SADAT'a gitti

İstanbul'da bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski başdanışmanı Adnan Tanrıverdi'nin kurucusu olduğu SADAT'ın merkezine gitti

Kılıçdaroğlu SADAT'a gitti

CiddiGazete- Dün İstanbul'a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün sürpriz ziyaret yaptı.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski danışmanı emekli asker Adnan Tanrıverdi'nin kurucusu olduğu SADAT'ın Beylikdüzü'ndeki merkezine gitti. İçeri girmesine izin verilmeyen Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

- Türkiye asla paramiliter kuruluşlara, kurumlara teslim edilmeyecektir. Seçim güvenliği önemlidir. Şu anda önünde bulunduğumuz SADAT bir paramiliter kuruluştur ve düne kadar Erdoğan'ın danışmanlığını yapıyordu bunlar. Bu kuruluşun hedefleri arasında gayri nizami harp eğitimi var. Yani, sabotaj, baskın, pusu kurma, tahrip, suikast ve tedhiş. Arapça "tedhiş", Türkçesi de "terör."

- Burası aynı zamanda terörist yetiştiren de bir kuruluş. Dolayısıyla eğer bugün Türkiye'de milyonlarca insan varsa ve Suriye'den gelmişlerse bunların buraya gelişlerinde en büyük rolü oynayan da SADAT'tır. Erdoğan'a sormak isterim, sen bu kuruluşu niçin danışman yaptın ve hangi gerekçeyle çalıştın.

- Şunu herkesin bilmesini isterim; CHP demokratik yollarla bu ülkede seçimin yapması için her türlü çabayı gösterecektir.

- SADAT gibi kuruluşlar ki olursa olsun; seçimi gölgeleyecek herhangi bir şey olursa sorumlusu burası ve saraydır. Bunu bütün Türkiye'ye ve halkımıza açıkça ifade ediyoruz.

- Biz CHP'yiz, Kuvâ-yı Milliyeciyiz. Biz öyle SADAT'çılardan, tedhişçilerden korkacak değiliz.

- Korkaklar, kapılarını açmayanlardır.

- Buraya geldik bilgi almak istedik ama korkularından yuvalarına sığındılar. O yuva onları korumaz.

SADAT NEDİR?

SADAT, 28 Şubat 2012 tarihinde emekli tuğgeneral Adnan Tanrıverdi ve 23 emekli subay-astsubay tarafından kuruldu. Şirketin kuruluş içeriğinde, uluslararası alanda askeri ve iç eğitim, savunma danışmanlığı ve mühimmat alımı gibi tanımlar yer alıyor.

Savunma, danışmanlıkın kısaltması olarak kullanılan "SADAT"ın Arapça'da "seyitler" anlamına geldiği için bu ismi seçtikleri iddia ediliyor. Eski bir özel harp subayı olan Adnan Tanrıverdi, 28 Şubat döneminde "kadrosuzluk" gerekçesiyle emekli edildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2022, 10:13
YORUM EKLE