Kılıçdaroğlu: Saraydan bakınca kapanan bir şey yok

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın ‘kapanan iş yeri yok’ ifadelerini, “Saraydan bakınca kapanan bir şey yok. Kendi ülkesinden bu kadar habersiz başka yönetici yoktur” sözleriyle eleştirdi

Kılıçdaroğlu: Saraydan bakınca kapanan bir şey yok

CiddiGazete- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada gündemi değerlendirdi.

Konuşmasında, “Ocak ayı hüzünlü bir ay. Onat Kutlar, Yasemin Cebenoyan, Metin Göktepe, Hrant Dink, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Gaffar Okkan hepsi bir ocak gününde şehit edildiler. Dolayısıyla biz karanlığa ışık tutanlarımızı saygı ve sevgiyle anıyoruz” ifadelerini kullanan Kılıçdaoğlu, Afyonkarahisar’daki kentsel dönüşüm çalışmalarına da değindi.

AFYONKARAHİSAR'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM

Afyonkarahisar'da Mısri Mahallesi ve İmaret Camisi arkasındaki bazı alanlar için 2013'te Bakanlar Kurulu kararıyla kentsel dönüşüm kararı alındığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın konuyu yakından izlediğini söyledi.

Kentsel dönüşüme ilişkin 5 Şubat 2021'de ihale yapılacağının açıklandığını, ihalenin mart ayına ertelendiğini anlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Daha sonra TOKİ geliyor. Arsalarda metrekaresi 400 lirayla 1750 lira arasında değer takdiri yapıyor. Burada oturanlar, fakir insanlar, günlük yaşayan insanlar, emekliler dolayısıyla 'Nasıl olsa bunların sesi soluğu çıkmaz. Hak aramasını da bilmezler. Bunlara kimse sahip çıkmaz' düşüncesiyle... Kentin merkezinde 400 liraya arsa mı var? Milletvekilimiz Burcu Köksal araştırdı. Asri Mezarlık'ta metrekare 1500 lirayla 2 bin lira arasında. Daha pahalı. Bunlarda vicdan da yok. Değerlendir, kentsel dönüşüm yap. İnsanlar da gitsin evlerinde rahat rahat otursunlar. Toplantı yapılıyor. Toplantıda bu insanlar isyan ediyorlar. Haksızlığa uğradıklarını söylüyorlar. 'Biz fakiriz diye ensemize vurup arsayı mı elimizden alacaksınız' diyorlar.

Sonunda Belediye Başkanı, 'Belediye olarak biz bu kentsel dönüşümün hiçbir noktasında yokuz' diyor. Yani 'Ben karışmıyorum, bu işi yukarıdakiler biliyor' diyor. İşi yukarıya bıraktıysan saraya kadar gider. O adamların cebini doldurmak zaten mümkün değil, ne versen yerler bunlar. Burcu Köksal milletvekilimize söylüyorum; oradaki insanların hakkını hukukunu tek başına savunacaksın, yiğit bir insan olarak sonuna kadar savunacaksın. Biz de o insanların her zaman yanında olacağız."

‘BİZ NEYE ENGEL OLDUK?’

AKP’ye oy verenlere de seslenen Kemal Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

"Ellerini vicdanlarına koysunlar. Burada onlarla samimi bir konuşma yapmak istiyorum. Oy verdiniz, 19 yıldır tek başına iktidar oldular. Hiçbir zaman bir vatandaşıma dönüp de 'Neden AK Parti'ye oy verdin' diye özel bir yargılama yapmadım. Herkesin tercihi başımızın üstünedir ama şu soruyu sorma zamanı geldi. İnsafsız şekilde eleştiriliyor, bir sürü iftiralar atılıyor. Şu soruyu AK Parti'ye oy veren her vatandaşımın hatta il, ilçe ve belde başkanlarının da sormasını isterim; AK Parti ne yapmak istedi de CHP engel oldu? Sen ne yapmak istedin de biz engel olduk? Bir kanun, kararname, genelge çıkaracaktı da biz mi engel olduk? Bir vali tayin edilecekti de biz mi engel olduk? Biz neye engel olduk? Neden en insafsız şekilde, hakaret boyutuna varan şekilde eleştiriliyoruz?

Bizi niye eleştiriyorsunuz? Haklı bir gerekçe ortaya koyun. Efendim 'Tarihte bilmem ne oldu?' Tarihte olmuşsa olmuş, sen geleceğe bak. Geleceği inşa edeceksin. Vatandaş sana görevi geleceği, huzurlu bir ülkeyi inşa et diye verdi. 19 yıldır yönetiyorsun. 19 yıldır tek hedef var, CHP. Bir şey yaptık yalnız. Hatalarını, yolsuzluklarını açıkladık tek tek. Saraylarda oturdular, vatandaş çöpten yiyecek toplarken bunu eleştirdik. Bu bizim hakkımız. O vatandaşın hakkını kim savunacak? Ağzını açsa hapse atıyorsunuz zaten. Müsaade edin de hapsi biz göze alalım, biz eleştirelim sizi ve eleştiriyoruz. AK Parti'ye oy veren bütün kardeşlerime soruyorum; CHP, 19 yıldır oy verip iktidar yaptığınız partinin yapmak istediği önemli bir şeyi ne zaman, nerede engelledi? Yok böyle bir şey."

KAPANAN DÜKKANLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirilerini sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

“Dükkanlar kapanıyor, Erdoğan açıklama yapıyor, ‘Kapanan falan yok her şer ortada...’ Saraydan bakınca kapanan bir şey yok. Devletten, halkından habersiz olan bir kişi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yönetemez.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi var, hiç olmazsa ona bakın. 2020 yılında 99 bin 588 esnaf ve meslekten sicilden terkini istedi.

Günde ortalama 273 esnaf dükkan kapatmış hâlâ diyor ki, ‘Nereden çıkardınız bunu?’ Kendi ülkesinden bu kadar habersiz başka yönetici yoktur.

Gelir yok ama ‘Elektrik borcunu ödeyeceksin’ diyor, ‘Vermezsen kapatırım’ diyor, tehdit ediyor açıkça. Erdoğan’ın bunlardan haberi var mı acaba? Asla haberi yok.

Zaman zaman gazete ve televizyonlarda yer alan fotoğrafları kullanıyoruz. Biz çekmiyoruz. Pazar artıklarından yiyecek toplayan anneler, çöplerden toplayan anne-babalar. Bunlar olmaz, yanlıştır diyoruz. Erdoğan’a sormak isterim, AK Partili kardeşlerime de sormak isterim, AK Parti’ye oy veren kardeşlerime de sormak isterim. Günlük 47 liraya nasıl geçinilir?

Erdoğan devlet yönetmeyi bilmiyor. Devlet terbiyesi nedir bilmiyor. Erdoğan acaba mazot fiyatını biliyor mu? İlaç fiyatını biliyor mu acaba? Kredi faizleri, faiş fiyatlarla köprüden geçenlerin derdini bilmiyorlar.”

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2021, 09:37
YORUM EKLE