Kılıçdaroğlu Sözcü'yü yalanladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2 Haziran 2018'de Sözcü Gazetesi'nde yer alan haberin tam tersi açıklama yaparak, "Bizim dört partiyle bir araya gelip, oturup anayasa taslağı hazırlamamız asla söz konusu olmadı" dedi

Kılıçdaroğlu Sözcü'yü yalanladı

CiddiGazete- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2 Haziran 2018 tarihinde Sözcü'de yer alan "özel" haberin doğru olmadığını belirten ifadeler kullandı.

Sözcü’de 2 Haziran 2018 tarihinde yer alan Başak Kaya imzalı haberde, Kılıçdaroğlu’nun "Millet İttifakı olarak çalışma yaptık. Başında İbrahim Kaboğlu vardı. Mutabakat metni elimizde" sözlerine yer verildi.

Kılıçdaroğlu, Ümit Özdağ’ın çıkışıyla yeniden gündeme gelen çalışmayla ilgili "doğru değil" açıklaması yaptı.

KAFA KARIŞTIRAN AÇIKLAMA

Kemal Kılıçdaroğlu; CHP, İyi Parti, Saadet Partisi ve HDP’nin ortak bir anayasa çalışmasının olmadığını duyurdu. CHP’den yapılan açıklamaya göre Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

- Bu kamuoyunda tartışılıyor, ben de büyük bir hayretle izliyorum. Türkiye Sosyal, Ekonomik, Siyasal Araştırmalar Vakfı’nın (TÜSES) 2017 yılında bir toplantısı oldu. O toplantı Orta Doğu politikaları ile ilgiliydi. Ben de o toplantıya katıldım. O toplantıya Sayın Karamollaoğlu da katıldı. Yanlış hatırlamıyorsam Sayın Ahmet Davutoğlu da o toplantıda vardı.

- Orta Doğu’yu tartıştık. TÜSES bir sivil toplum örgütü. Türkiye’nin ekonomik, politik konularını masaya yatırıyor. Yine TÜSES anayasa konusunda da bir toplantı yaptı. O toplantıya işin uzmanları, akademisyenler katıldılar, görüşlerini beyan ettiler. Öyle ortada “Bir anayasa yazıldı. Dört parti bir araya geldi, anayasa taslağı hazırladı” böyle bir şey yok.

ASLA SÖZ KONUSU OLMADI

- Bizim dört partiyle bir araya gelip, oturup, anayasa taslağı hazırlamamız asla söz konusu olmadı. Böyle bir şey yok. Kaldı ki ben defalarca güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemden söz ederim. Demokrasiye inanan pek çok siyasi parti lideri de güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemden söz eder. Bunun için partiler kendileri özel olarak çalışıyorlar. Güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemden ne anlaşılacağı konusunda.

İLK ÖNCE İYİ PARTİ’NİN KAPISINI ÇALARIM

- Hatırlarsanız Sayın Davutoğlu, bu konuda bir çalışma yaptıklarını ve önümüzdeki günlerde siyasi partileri ziyaret edip, kendi görüşlerini ifade edeceklerini söylediler. Eğer biz bir anayasa konusunda çalışma yapacaksak, önce başvuracağım, kapısını çalacağım parti elbette İYİ Parti, Sayın Meral Akşener olacaktır. Onun görüşlerini almak olacaktır. Dediğim gibi böyle bir çalışma yok. Bir bardak suda fırtına koparmak gibi bir çaba var. Bütün vatandaşlarımın bu gerçeği bilmesini isterim.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2020, 15:31
YORUM EKLE