Kılıçdaroğlu’ndan Esad açıklaması

Kılıçdaroğlu, "Esad'la en başında görüşseydik ne Rusya ne de ABD bu kadar etkili olurdu. Biz Esad'la görüşseydik her türlü şartı kabul ettirebilirdik" dedi

Kılıçdaroğlu’ndan Esad açıklaması

CİDDİGAZETE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Türkiye AB Karma İstişare Komitesi Türkiye Kanadı temsilcilerini partisinin genel merkezinde kabul etti.

Görüşmeye, TOBB, TESK, HAK-İŞ, Türkiye KAMU-SEN, MEMUR-SEN, TİSK, TÜRK-İŞ, TZOB, Türkiye Emekliler Derneği temsilcileri katıldı.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, Kılıçdaroğlu toplantıda, "Biz ‘Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına sokmayın’ dedik. Ama iktidar dinlemedi. Bugün 4 milyon Suriyeli varsa, Türkiye dünyada yalnızlaşmışsa bunun tek nedeni yanlış dış politikadır" diye konuştu. Suriye harekatının fetih olarak nitelendirilmesinin yanlış olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Bu nedenle dünya Türkiye’ye inanmadı" dedi.

‘KENDİMİZİ ANLATAMADIK’

ABD ve Rusya ile yapılan mutabakatta 'terör örgütü ifadesi' yerine 'PYD unsuru' ifadesinin kullanıldığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Trump ve Putin PYD’yi terör örgütü olarak görmüyor. PYD de silahlarıyla çekiliyor. Türkiye hâlâ tehdit altında. Biz bunu sürekli gündeme getirdik. Yetişmiş diplomatları kullanmazsan Türkiye’yi hiç kimse anlamaz. Kendimizi anlatamadık. Türkiye’nin iyi yönetilmesini istiyoruz. AKP Türkiye’yi iyi yönetemiyor" ifadesini kullandı.

ADANA MUTABAKATI

İktidara Adana Mutabakatını Rusya’nın hatırlattığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Biz söyledik, bizi dinlemediler. Trump ve Putin söyleyince hemen dinlediler. ‘Suriye ile masaya otur’ dedik, dinlemediler. Putin söyleyince Esad’la görüşeceğini açıkladı. Türkiye özgür iradesini kullanmadı. Esad’la en başında görüşseydik ne Rusya ne de ABD bu kadar etkili olurdu. Biz Esad’la görüşseydik her türlü şartı kabul ettirebilirdik. Şimdi Türkiye Rusya’nın şartlarını kabul etmiş oluyor. Olan Türkiye’nin 8 yılına olmuş oldu. En büyük kazancı Rusya sağladı" diye konuştu.

YORUM EKLE