Kılıçdaroğlu’ndan Fikri Sağlar’a tepki

Kemal Kılıçdaroğlu, Fikri Sağlar’ın türban ile ilgili sözlerine, “Ya çağın neresindeyiz biz ya? Kişi başörtüsü takar takmaz o onun tercihidir” diyerek tepki gösterdi

Kılıçdaroğlu’ndan Fikri Sağlar’a tepki

CiddiGazete- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li eski bakan ve milletvekili Fikri Sağlar’ın türban ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.

Fikri Sağlar katıldığı bir televizyon programında, “Türban irticai faaliyetlerin, şeriat isteyenlerin üniformasıdır. Başörtüsü yüzyıllar boyunca Anadolu’da geleneksel bir giysidir arada fark var. Kendimden söylemek istiyorum ben yargılandığım zaman türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getirebileceği konusunda kuşkum var” ifadelerini kullanmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Atık Yakma Tesisi’nde gazetecilerin sorularını cevaplayan Kemal Kılıçdaroğlu’na Fikri Sağlar’ın bu sözleri hatırlatılarak, “Böyle bir durumda siz aynı düşünceyi paylaşır mısınız? Nasıl yorumlarsınız” sorusu yöneltildi.

‘YA ÇAĞIN NERESİNDEYİZ BİZ YA?’

Sözcü’nün haberine göre Kılıçdaroğlu soruyu şöyle cevapladı:

“Nasıl paylaşırım arkadaşlar? Ya çağın neresindeyiz biz ya? Kişi başörtüsü takar takmaz o onun tercihidir. Benim görevim onun tercihine saygı duymaktır.

Efendim hakim böyle olursa ya da şöyle olursa… Hakim hukukun üstünlüğüne ve vicdani kanaatine göre karar verirse gerçek anlamda hakimdir ve benim başımın üzerinde yeri vardır.

Başörtüsü takar takmaz, başka bir şey yapar yapmaz o ayrı bir şey, o onun özel yaşam tarzıdır. Ona benim saygı duymam lazım.

Ama ben saygı duyarken ondan ne bekleyeceğim, gerçek anlamda adalet dağıtmasını bekleyeceğim. Adalet dağıttığı süre içinde hiçbir sorunum yok.

Kaldı ki bizim parti meclisinde de var. Üstelik hukuk mezunu arkadaşlarımız da var parti meclisinde görev yapıyor. Evet dolayısıyla böyle bir ayrımcılığı asla kabul etmiyorum ve doğru bulmuyorum.”

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2020, 17:49
YORUM EKLE