Kimse hesap vermeyecek mi?

Gazeteci İsmail Saymaz, meslektaşı İbrahim Haskoloğlu'nun bahsettiği hackerların kendi bilgilerini de çaldığını duyurdu. Haskoloğlu'nun tutuklanmasına giden süreci eleştiren Saymaz, yetkililere dört soru yöneltti

Kimse hesap vermeyecek mi?

CiddiGazete- Kendisine ulaşan hackerların devlet büyükleri dahil birçok tanınmış ismin bilgilerini ele geçirdiğini söyleyen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan’a ait olduğu iddia edilen kimlik kartlarını kişisel Twitter hesabında paylaşan ve durumu yetkili mercilere bildirmesine rağmen sonuç alamadığını belirten gazeteci İbrahim Haskoloğlu'nun tutuklanması, yeni bir tartışmaya neden oldu.

Konuyu köşesine taşıyan isimlerden biri, Halk TV yazarı İsmail Saymaz'dı.

Bugün yayımlanan yazısında Haskoloğlu'nun bahsettiği hackerların kendi bilgilerini de ele geçirdiğini duyuran Saymaz, şunları kaydetti:

"HASKOLOĞLU MESAJ ATTI, EKRAN GÖRÜNTÜSÜ GÖNDERDİ"

"13 Nisan sabahı uyandığımda her zamanki gibi cep telefonumu açtım, gelen aramalar ve mesajlara baktım. Biri çok dikkat çekiciydi. Gazeteci İbrahim Haskoloğlu tarafından saat 06.36'da gönderilmişti. Mesaj şöyleydi:

'Size bilgi vermek istedim. Bana üç ay önce hacker grubu ulaştı ve ellerinde devlete ait birçok bilginin olduğunu söyledi. Yetkililere ilettim ancak adım atılmadı. Dün bazı sitelerde paylaşımlar üzerine başımdan geçeni anlattım. Hacker grubu sizinle ilgili veriler paylaşmıştı.'

Haskoloğlu, ekran görseli yollamıştı. Görselde, iş yeri sicil numaram, Halk TV'nin adresi, sigorta kodum ve Ekim 2021'de aldığım maaşı yazılıydı. Bilgi verdiği için Haskoloğlu'na teşekkür ettim. Şunları yazdı:

'Bilgilerin yayılmaması için İletişim Başkanlığı'na, İçişleri'ne ve MİT'e resmi olarak gönderdim. Kimse umursamadı. Başımdan geçenleri anlattım diye soruşturma açmışlar. FETÖ'cülükle suçluyorlar. E-devlet'in hacklendiğini düşünmüyorum. Ancak büyük veri sızdırılmış. Çok garip bir durum.'

Gerçekten çok garip! Daha garibi, Haskoloğlu'nun mesajdan iki gün sonra gece yarısı evden alınıp kişisel verileri hukuka aykırı şekilde ele geçirmek ve yaymaktan tutuklanması oldu."

Yazının ilerleyen bölümlerinde Haskoloğlu'nun dün ortaya çıkan ifadesinden bazı bölümler paylaşan Saymaz, gazetecilerin yalnızca halkı bilgilendirmekle, savcılığa değil, okuyucuya karşı karşı sorumlu olduğunu söyledi.

"GÖREVİ OLMADIĞI HALDE KAMU ORGANLARINI, BÜROKRAT VE SİYASETÇİLERİ BİLGİLENDİRDİĞİNİ SÖYLÜYOR"

"Gazeteciyi bilgi ve belgelerin gerçek ve doğru oluşu ilgilendirir. Gazetecinin haber kaynakları suçlulardan da oluşabilir. Onun suçlularla kurduğu haber ilişkisi suç olarak yorumlanamaz" yorumunu yapan Saymaz, şöyle devam etti:

"Üstelik Haskoloğlu görevi olmadığı halde kamu organlarını, bürokrat ve siyasetçileri bilgilendirdiğini ifade ediyor.

"DÖRT SORUNUN YANITINI MERAK EDİYORUM"

Savcılık Haskoloğlu'nun ifşa ettiği sızmayı tespit edip sorumlularını yakalayacağına skandalı duyuran gazeteciyi tutukluyor. Erdoğan ve Fidan dahil olmak üzere, hem benim hem de milyonlarca vatandaşın gizli kalması gereken bilgilerini koruyamayanlar, beceriksizliklerini gazeteciyi içeri atarak örtbas etmek istiyor.

Bilgileri ele geçirilen bir gazeteci olarak, şu soruların yanıtlarını merak ediyorum:

- Sigorta sicilime ve maaş bilgime kimler nasıl ulaşabildi?

- Başka hangi verileri ele geçirdiler?

- Kaç milyon insana dair ellerinde bilgi var?

- Kimse hesap vermeyecek mi?"

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2022, 22:41
YORUM EKLE