banner395
banner381

Kocamaz'dan flaş açıklama

Adaylık başvuru belgesi YSK'ya verilmeyen Burhanettin Kocamaz, "Biz yetki belgesi istedik ısrarla vermediler. Bu işin bedeli varsa, mutlaka maddi bir karşılığı da vardır. Dava açtık" dedi

Kocamaz'dan flaş açıklama

CİDDİGAZETE

İYİ Parti'den Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olamayan Burhanettin Kocamaz, TGRT Haber'de canlı yayına katılarak olay hakkında açıklamalarda bulundu.

Böyle bir olayın Türkiye’de bir ilk olduğuna işaret eden Kocamaz, evrakının İl Seçim Kurulu'na verilmediğini 19 Şubat’ta saat 16.55 sıralarında Seçim Kurulundan aranmasıyla öğrendiğini belirtti.

İYİ PARTİ GENEL MERKEZİNİ İŞARET ETTİ!

İYİ Parti genel merkezi tarafından bir kişiye bu görevin verildiğini ifade eden Kocamaz, “Zaten bu yetki bize verilmiş olsaydı biz bunu hafife alacak bir durumda değiliz. Bir kentin geleceğiyle oynanıyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Bu, ihmal diye gösterilmeye çalışılıyor ama bence ihmalden daha öte bir şey. Derin ilişkiler olması gerekir ki böyle bir hata yapılabilsin; bu tür bir hata göze alınabilsin. Durup dururken sağlıklı hiç kimse böyle bir olayı göze alamaz. Bunun arkasında ciddi ilişkiler olduğunu düşünüyoruz. Bunun bir kumpas, bir ihanet olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla sorumlularla ilgili de zaten gerek şahsım, gerekse de İYİ Parti genel merkezi suç duyurusunda bulunduk” dedi.

OPERASYON OLDUĞU GÖRÜLÜYOR

Olayı ilk duyduğunda şoke olduğunu vurgulayan Kocamaz, Seçim Kuruluna gittiğini ancak dosyanın geç verildiğini gördüğünü anlattı.

“Üzülmemek elde değil” diyen Kocamaz, şöyle devam etti:

“Böyle bir olay ancak sabotaj olarak gerçekleştirilebilir. Yoksa akılla, mantıkla ya da ‘hata oldu’ şeklinde izaha inanmak mümkün değil zaten. Şimdi kendilerini şöyle savunuyorlar, ‘Siz zaten genel merkeze başvurmuştunuz. Genel merkezin Yüksek Seçim Kuruluna bunu ileteceğini zannettik. Biz burada böyle bir başvuru yapmayacağımızı düşündük’ gibi saçma sapan bir ifade kullanıyorlar. Siz böyle bir sorumsuzluğu yapabiliyorsanız böyle bir görevi üstlenmeyeceksiniz. Size bir yetki verilmiş, en azından görevinizi tam manasıyla okumanız ve bu işi takip etmeniz gerekir. Biz evrakları vermişiz, sadece Büyükşehir de değil, Akdeniz ilçemizle ilgili de adayımızın dosyası gecikmiş. Hadi Büyükşehir için böyle bir bahane uyduruyorsunuz ama Akdeniz’i de buna ilave ettiğiniz zaman kesinkes bu işin içerisinde bir operasyon olduğu ve bilinçli bir şekilde yapıldığı açıkça görülüyor.”

AKDENİZ İLÇE'DE DE AYNI DURUM YAŞANDI

Olayda kesinlikle kasıt olduğunun altını çizen Kocamaz, “İYİ Parti’nin içerisinden Mersin İl Teşkilatından ve Akdeniz İlçe Teşkilatından böyle bir olayla karşılaşıldı. Dolayısıyla görev bu arkadaşlarda olduğu halde bu iş verilmediyse bunun sorumlusu da, suçlusu da kesinlikle o görev verilen arkadaşlardır” diye konuştu.

MUTLAKA MADDİ BİR KARŞILIĞI OLUR

Olayın para karşılığında gerçekleştirildiği iddiasını da cevaplayan Kocamaz, “Böyle bir olay gerçekleştirilebiliyorsa, göze alınabiliyorsa bunun bir bedelinin mutlaka olması gerekir. Bu kadar büyük, kabul edilemeyecek bir hatanın yapılması durup dururken olmaz. Mutlaka bunun arkasında derin ilişkiler olmalı” ifadelerini kullandı.

Eylül ayından bu yana sürekli "aday olamayacaksın" yönünde tehditler aldığını açıklayan Kocamaz, çeşitli tezviratlar ve sosyal medya üzerinden hakaretler yapıldığını söyledi.

“Böyle bir olayı bekliyorduk ama bunu göze alabilecek bir kişinin olamayacağını düşünüyorduk. Hiç beklemediğimiz bir yerden vurulduk” diyen Kocamaz, yapılan hakaretlerle ilgili olarak şu ana kadar 110’un üzerinde dava açtığını belirtti.

DP'DEN ADAY OLACAK

Gün içinde ilk kez Ciddigazete'nin detaylarını duyurduğu Demokrat Parti'yle ilgili gelişmeyi de aktaran Kocamaz şöyle dedi:

“Bir başka siyasi partiden aday olma ihtimalimiz çok yüksek. Biz bu şansımızı deneyeceğiz. Mersin’i bu kumpasçıların, bu entrikacıların oyununa getirmeyeceğiz, bu kumpaslara feda etmeyeceğiz. Zaten bu iş artık partiler üstü bir konuma geldi. Her siyasi görüşten, her inançtan, her kökenden insanlar şahsımı arıyorlar, bir yol bulmamız, aday olmamız gerektiğini ifade ediyorlar. Biz de vatandaşlarımızın bu talepleri doğrultusunda bu yolu seçtik ve inşallah 31 Mart’ın galibi de biz olacağız. Çünkü defalarca biz mağdur edilmeye, baskı altına alınmaya çalışıldık, tehditler aldık. Vatandaşımız bunların hepsini biliyor ve vatandaş kendi meselesine, Mersin’e ve Mersin’e hizmet eden Burhanettin Kocamaz’a yeniden sahip çıkacak.”

Kocamaz, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de çok üzgün olduğunu kendisine ilettiğini, adaylığı için mutlaka bir çıkış yolu olması gerektiğini ve bu kumpası yapanların da mutlaka kanun önünde hesap vermeleri gerektiğini söylediğini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2019, 23:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER