Koray Aydın'a 'ihraç talebi' şoku

İyi Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın hakkında, Adana Milletvekili İsmail Koncuk tarafından, "kesin ihraç talebi"yle disipline sevk edilmesi için ihbar yapıldı

Koray Aydın'a 'ihraç talebi' şoku

CiddiGazete/Özel Haber- İyi Parti'de sular durulmadı... Ümit Özdağ'ın disiplin kuruluna sevk edilmesinden sonra bir ihraç talebi de Teşkilat Başkanı Koray Aydın için geldi.

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, kurultayda tüzüğe aykırı davranan, bunu da Habertürk'ten Muharrem İnce'yle yaptığı söyleşide itiraf eden Teşkilat Başkanı Koray Aydın için disiplin ihbarında bulundu.

İsmail Koncuk, Ankara Milletvekili Koray Aydın'ın kesin ihraç talebiyle "Müşterek Disiplin Kurulu"na sevk edilmesini talep etti. Adana Milletvekili Koncuk, dilekçesini İyi Parti Genel Merkezi'ne sundu.

6 Kasım'da posta yoluyla İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e gönderilen "ihbar" dilekçesi, Akşener'in sekreteri Esma Bekar tarafından bugün teslim alınarak, "gelen evrak" defterine işlendi.

İşte İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk'un, Koray Aydın için genel merkeze gönderdiği "ihbar" dilekçesi:

İYİ PARTİ GENEL BAŞKANLIK MAKAMI'NA

KONU:

İYİ Parti Ankara Milletvekili, Teşkilat Başkanı Sayın Koray AYDIN’ın, İYİ Parti Tüzüğü’nün 76. Maddesinin “D” fıkrasının a, f ve k bentleri gereğince “kesin çıkarma istemli” olarak İYİ Parti Tüzüğü’nün 75. Maddesine göre “Müşterek Disiplin Kurulu’na” sevk edilmesinin ihbarıdır.

İLGİ:

A-) Habertürk Gazetesi’nin 23/10/2020 tarihli sayısında yayımlanan Gazeteci Muharrem SARIYAKA’nın İYİ Parti Ankara Milletvekili, Teşkilat Başkanı Sayın Koray AYDIN ile yapmış olduğu röportajı,

B-) İYİ Parti Tüzüğü’nün 75. Maddesi,

C-) İYİ Parti Tüzüğü’nün 76. Maddesinin “D” fıkrasının a, f ve k bentleri,

Habertürk Gazetesi’nin 23/10/2020 tarihli sayısında yayımlanan Gazeteci Muharrem SARIYAKA’nın makalesinin başlığı “Hedefteki Koray Aydın konuştu: “Gücümün sahibi Akşener’dir...”

Makalenin devamında İYİ Parti Ankara Milletvekili, Teşkilat Başkanı Sayın Koray AYDIN ile yapılan mülakata yer verilerek, yazıda arz edilen ifadeler şu şekildedir; “Ümit ÖZDAĞ’ın ileri sürdüğü iddialar ve bu kapsamda yaşanan gelişmeler üzerine dün kendisini aradım ve ne düşündüğünü sordum. “Sen yılların siyaseti takip eden gazetecisin, Koray Aydın liste çıkarsa böyle bir liste mi çıkarırdı? Liste çıkarmadım...” diye soruyla başladı. Devamını da aynı samimiyet içinde getirdi: “Şunu açık söylüyorum, önceki kongrede liste çıkardım, Aytun Çıray da o dönem listemdeydi. Bizim listemizde olanların hepsi kazandı. O zaman 50 kişiydi GİK, biz 10 kişi de dışarıdan gelsin istedik, bilinçli ve şuurlu bir işlem yaptık. O gün 40 kişilik listenin hepsi de seçildi. Ama bu kongrede ben liste çıkarmadım.”

“O KADAR ACEMİ BİR ADAM MIYIM?” "Bu aşamada listenin kimin tarafından çıkarıldığını sordum, “İl başkanları hazırlamış, ama acemice” dedi. Neden böyle düşündüğünü sorduğumda ise şu yanıtı verdi: “Çarşaf liste dediğiniz zaten böyle bir yarışın sonucudur. Şuna oy verme buna oy ver denilir ki oraya girebilsin. Bazı iller bunu yazılı yapmışlar ama acemilik yapmışlar. Zaten ben organize etsem o liste öyle olmazdı ki; çünkü Ümit ÖZDAĞ’ın, İsmail KONCUK’un aday olmadığını biliyorum. Bunları bilip niye öyle bir liste yapayım ki, o kadar acemi bir adam mıyım?”

Habertürk Gazetesi’nin 23/10/2020 tarihli sayısında yayımlanan yazıda İYİ Parti Ankara Milletvekili, Teşkilat Başkanı Sayın Koray AYDIN tarafından kastedilen bir önceki kongre 3 Ağustos 2019 tarihinde yapılan İYİ Parti kongresi kastedilmektedir. İYİ Parti Ankara Milletvekili, Teşkilat Başkanı Sayın Koray AYDIN; kamuoyuna açık ikrarı ile 3 Ağustos 2019 tarihinde yapılan kongrede İYİ Parti Tüzüğü’nün 76. Maddesinin “D” fıkrasının a, f ve k bentlerini ihlal etmiştir.

Sayın Genel Başkanımız Meral AKŞENER, 3 Ağustos 2019 tarihinde yapmış olduğu kurultay konuşmasında “Biz, Türkiye için vaat ettiği demokrasiyi kendi partisinden esirgeyecek kadar şuursuz hiç değiliz. Bizde böyle; böyle olmaya devam edecek. Tanıştırayım; bunun adı demokrasi. Önce İYİ Parti’de pek yakında tüm Türkiye’de...” diyerek; demokrasi, özgürce seçme ve seçilme ve adayların seçilmelerinin her türlü etkinin dışında kalması adına umut dolu sözler söyleyerek milletimize partimizin en yetkilisi olarak taahhütte bulunmuştur.

İYİ Parti Tüzüğü’nün 76. Maddesinin “D” fıkrasının “a” bendi; “İnsan hakları, demokrasi ve hukuk devleti gibi en temel ilkeleri yok sayıcı davranış ve eylemlerin içerisinde bulunmak”. İYİ Parti Ankara Milletvekili, Teşkilat Başkanı Sayın Koray AYDIN, 3 Ağustos 2019 tarihinde yapılan kongrede Partimizin Tüzüğünün 76. Maddesinin “D” fıkrasının “a” bendinde yer alan demokrasiyi yok sayıcı eylemde bulunduğunu “Şunu açık söylüyorum, önceki kongrede liste çıkardım, Aytun Çıray da o dönem listemdeydi. Bizim listemizde olanların hepsi kazandı. O zaman 50 kişiydi GİK, biz 10 kişi de dışarıdan gelsin istedik, bilinçli ve şuurlu bir işlem yaptık. O gün 40 kişilik listenin hepsi de seçildi” ifadeleriyle ikrar etmiştir.

İYİ Parti Tüzüğü’nün 76. Maddesinin “D” fıkrasının “f” bendi; “Seçimlerde usulsüzlük yapmak, seçim işlerinden kaçınmak, seçimler sırasında herhangi bir adayın çalışmasını engelleyici söz ve davranışlarda bulunmak”. İYİ Parti Ankara Milletvekili, Teşkilat Başkanı Sayın Koray AYDIN, 3 Ağustos 2019 tarihinde yapılan kongrede Partimizin Tüzüğünün 76. Maddesinin “D” fıkrasının “f” bendinde yer alan Genel İdare Kurulu üyelerinin seçimlerinde usulsüzlük yaptığını “Şunu açık söylüyorum, önceki kongrede liste çıkardım, Aytun Çıray da o dönem listemdeydi. Bizim listemizde olanların hepsi kazandı. O zaman 50 kişiydi GİK, biz 10 kişi de dışarıdan gelsin istedik, bilinçli ve şuurlu bir işlem yaptık. O gün 40 kişilik listenin hepsi de seçildi” ifadeleriyle ikrar etmiştir.

İYİ Parti Tüzüğü’nün 76. Maddesinin “D” fıkrasının “k” bendi; “Siyasi Partiler Kanunu ve İYİ Parti Tüzüğünün hükümlerinden belirtilen partinin organ, delege ve adaylarının seçim esas ve usullerini seçim sonuçlarını etkileyecek şekilde kasten ihlal etmek”. İYİ Parti Ankara Milletvekili, Teşkilat Başkanı Sayın Koray AYDIN, 3 Ağustos 2019 tarihinde yapılan kongrede Partimizin Tüzüğünün 76. Maddesinin “D” fıkrasının “k” bendinde yer alan Genel İdare Kurulu üyelerinin seçimlerinde seçim sonuçlarını etkileyecek şekilde kasten ihlal ettiğini “Şunu açık söylüyorum, önceki kongrede liste çıkardım, Aytun Çıray da o dönem listemdeydi. Bizim listemizde olanların hepsi kazandı. O zaman 50 kişiydi GİK, biz 10 kişi de dışarıdan gelsin istedik, bilinçli ve şuurlu bir işlem yaptık. O gün 40 kişilik listenin hepsi de seçildi” ifadeleriyle ikrar etmiştir.

İYİ Parti Tüzüğü’nün 76. Maddesinin “D” fıkrasının a, f, k bentleri ve Sayın Genel Başkanımız Meral AKŞENER’in 3 Ağustos 2019 tarihinde yapmış olduğu kurultay konuşmasıyla milletimize vermiş olduğu demokrasi taahhüdü İYİ Parti Ankara Milletvekili, Teşkilat Başkanı Sayın Koray AYDIN tarafından Habertürk Gazetesi’nin 23/10/2020 tarihli sayısında yayımlanan Gazeteci Muharrem SARIYAKA’nın makalesinde kamuoyu önünde açıkça ikrar ile ihlal edilmiştir.

İYİ Parti Ankara Milletvekili, Teşkilat Başkanı Sayın Koray AYDIN, makalede 20 Eylül 2020 tarihli kongrede yapılan listenin il başkanları tarafından hazırladığını ifade etmiştir. Söz konusu liste demokrasi adına maalesef bir kara leke olmuştur. İYİ Parti Ankara Milletvekili, Teşkilat Başkanı Sayın Koray AYDIN hakkında Müşterek Disiplin Kurulu’nda açılacak soruşturmada İYİ Parti Tüzüğü’nün 76. Maddesinin “D” fıkrasının a, f ve k bentlerini 20 Eylül 2020 tarihli kongrede ihlal eden il başkanlarının açıklamasının teşkilat başkanı olarak istenmesi ve isimler tespit edildiğinde İYİ Parti Tüzüğü’nün uygulanması ihbarında da bulunuyoruz.

Netice olarak, izahta edildiği üzere İYİ Parti Ankara Milletvekili, Teşkilat Başkanı Sayın Koray AYDIN’ın, İYİ Parti Tüzüğü’nün 76. Maddesinin “D” fıkrasının a, f ve k bentleri gereğince “kesin çıkarma istemli” olarak İYİ Parti Tüzüğü’nün 75. Maddesine göre “Müşterek Disiplin Kurulu’na” sevk edilmesine karar verilmesi takdirlerinize arz olur.

Gereğini saygılarımla arz ederim.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2020, 15:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Hüseyin Yapar
Hasan Hüseyin Yapar - 6 ay Önce

Partideki sıkıntıların birinci derece sorumlusu Koray Aydındır. İhraç edilirse parti içi huzursuzluklar önemli ölçüde azalır.

Zafer
Zafer @Hasan Hüseyin Yapar - 6 ay Önce

o liste, genel başkanın talimatı gereğince, genel sekreterin elinden çıkmış olmasın sakın !?!

Hüseyin Arpacıoğlu
Hüseyin Arpacıoğlu - 6 ay Önce

Sayın vekilim PARTİMİZ İYİ yoldayken siz kime çalışıyorsunuz ümit özdağ ve İsmail koncuk yazıklar olsun tabandaki insanlar PARTİMİZ güçlensin sizlere çalışıyorum bizim hamallığımız sizin için Aslında sizi delegeye vekil olabilmesi için seçilseniz sizin gibileri bu saf ve iyi niyetli delegeler size oy vermez Genel başkanımız sizlere 1..sırayı verince iyi oluyor bu demokrasi oluyor sizinde hoşunuza gidiyor böyle değil mi.

Adem aslan
Adem aslan - 6 ay Önce

Koltuk makam varsa siyaset var. Hak hukuk adalet yoksa siyaset var... niyet halis amel halis yürekli türkiye sevdalılar baş tacıdır her daim anılır hatırlanır kalplerdedir